بحرین: دو دختر جوان به اتهام توطئه بمبگذاری در پیست مسابقات فرمولا 1 دستگر شدند

ضبط اسلحه از جمله 1000 بنزینی پیش ز برگزاری رقابت ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور بحرین اعلام کرد دو دختر جوان را به اتهام توطئه برای انجام ''عملیات تروریستی'' در جریان مرحله آزمایشی مسابقات فرمولا 1 به میزبانی این کشور برگزار می شود، دستگیر کرده است.

در بیانیه سرلشکر طارق الحسن رئیس سازمان امنیت عمومی آمده است:''تیم های پلیس که مامور حفاظت از دروازه های ورودی پیست محل برگزاری مسابقات اتومبیلرانی فرمولا 1 هستند، در روز دوم برگزاری مسابقات توانستند دو دختر مشکوک را در یکی از دروازه های ورودی دستگیر کنند.''

بنا بر این بیانیه، بازرسی از این دو دختر مشخص کرد که یکی از آن ها بالشتی را زیر لباس خود قرار داده و به شکم خود بسته است.

این بیانیه افزوده است: ''بازجویی و تحقیق از این دو دختر مشخص کرد که آن ها در صدد بودند برای فراهم کردن زمینه عملیات تروریستی، تدابیر امنیتی اتخاذ شده در پیست را ارزیابی کنند.''

بنا بر این بیانیه، دو دختر بازداشت و تحویل دادستانی شدند.

یوسف المحافظه فعال حقوقی مخالف حکومت بحرین نیز در حساب کاربری خود در ''توئیتر'' در این باره نوشته است: ''دادستانی دستور بازداشت نفیصه العصفور و ریحانه الموسوی را برپایه قانون مبارزه با تروریسیم به مدت 60 روز صادر کرده و آن ها را به توطئه برای انفجار پیست متهم کرده است.''

سرلشکر الحسن خاطرنشان کرده است که هشت هزار نیروی امنیتی در عملیات تامین امنیت مسابقات فرمولا 1 در پیست الصخیره در جنوب منامه و محوطه آن شرکت دارند.


در همین حال خبرگزاری دولتی بحرین گزارش داده است که نیروهای امنیتی این کشور، چند توطئه حمله به پیست مسابقات بین المللی فرمولا 1 را به شکست کشانده و تعدادی اسلحه از جمله 1000 بمب بنزینی را ضبط کرده اند. این در حالی است که تظاهرات و تنش های مذهبی در بحرین همچنان ادامه دارد.

بحرین امسال شاهد تظاهراتی پر شمار همچون تظاهراتی که سال گذشته همزمان با برگزاری مسابقات بین المللی فرمولا 1 برگزار شد، نبود. اما هر از چند گاهی تعدادی از جوانان در برخی از روستاها با نیروهای پلیس درگیر می شوند که این روند از زمان آغاز تنش ها در بحرین در اوایل سال 2011 آغاز شده است.

شاهدان عینی گفته اند که در پیست الصخیره که در 3کیلومتری جنوب غربی منامه قرار دارد و محوطه اطراف آن، شاهد هیچ نشانه ای از وجود تنش و نا امنی نبوده اند. اما معترضان تعدادی از راهها را در روستاهای نزدیک پایتخت بستند.

اپوزیسیون بحرین می گوید که حکومت از مسابقات فرمولا 1 به عنوان تبلیغات برای خود استفاده می کند. حکومت اما بر برگزاری مسابقات بین المللی فرمولا 1 به عنوان یک رخداد ورزشی صرف اصرار دارد.

سازمان عفو بین الملی گزارش داده است که فعالان دموکراسی خواه از دستگیری ده تن از فعالان بیش از برگزاری مسابقات خبر داده اند. سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر هم دهم آوریل اعلام کرد 20 فعال مخالف حکومت بحرین در شهرک های نزدیک به پیست، پیش از برگزاری مسابقات، دستگیر شده اند.

حکومت بحرین این اخبار را رد کرده و می گوید که شماری از افراد متهم به دزدی و به آتش کشیدن خودروها، دستگیر شده اند.
نا آرامی های سال 2011 به لغو مسابقات اتومبیلرانی بین المللی فرمولا 1 در آن سال انجامید. اما در سال 2012 با وجود سایه اعتراض هایی که به خشونت هم کشیده شد، مسابقات برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید