گشایش مراکز توانبخشی برای بازداشت شدگان القاعده در سعودی

7 سال پیش به ابتکار شاهزاده محمد بن نایف آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشور پادشاهی سعودی با افتتاح مراکز توانبخشی تلاش می کند اعضای القاعده را که در زندان های این کشور در بازداشت بسر می برند از طریق روان درمانی بار دیگر به جامعه باز گرداند.

مقامات سعودی تلاش می کنند تا این زندانیان زیر نظر مشاوران ، تحت معالجه قرار گرفته و به جامعه باز گردانند.

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری فرانسه، سعودی ها افراد مظنون به همکاری با القاعده را در مراکز لوکس هتل مانند، نگهداری می کنند. بازداشت شدگان این مراکز از امکانات استثنایی نظیر استخر ، سالن های ورزشی مدرن، تلویزیون، سینما، کتابخانه، اینترنت ، اتاق های سوئیت ،و نیز ملاقات با نزدیکان خود، برخوردار هستند.

این مراکز توانبخشی ، مراکز شاهزاده محمد بن نایف نام گرفته است. برنامه ریزی برای ساخت و اجرای این مکانها 7 سال پیش به ابتکار شاهزاده محمد بن نایف آغاز شد. شاهزاده محمد بن نایف، شخصا چند سال پیش هدف سوء قصد همین گروه قرار گرفت و جراحاتی سطحی جان سالم به در برد.

ژنرال منصور الترکی سخنگوی وزارت کشور سعودی، به خبرگزاری فرانسه گفت: "حدود 3000 بازداشتی از برنامه های توانبخشی این مراکز پیش از آزاد شدن، استفاده خواهند کرد."

تاکنون دو مرکز یکی در ریاض پایتخت سعودی ، و دیگری در جده غرب این کشور افتتاح شده است . قرار است 3 مرکز دیگر در شمال، شرق و جنوب کشور سعودی ساخته شود.

مرکزی که در ریاض افتتاح شده، از برنامه های جدیدی استفاده می کند تا بازداشت شدگان از ایده های تند جهادی خود عدول کرده و حد وسط دین را در زندگی روزمره بکار ببرند.

مرکز محمد بن نایف در ریاض، در زمینی به مساحت 10 برابر مساحت زمین فوتبال ساخته شده و قادر است 228 زندانی را در خود جای دهد. سعودی ها برای این افراد از لفظ "زندانیان"استفاده نمی کنند، بلکه آنها را " گروه گمراه" می خوانند.

هر کدام از این 12 ساختمان این مجموعه 19 زندانی را در خود جای داده است . و به هر یک از آنها اتاقی داده شده است. بازداشت شدگان می توانند افراد خانواده خود را نیز در آنجا ملاقات کنند.

آنها همچنین در صورت تایید مقامات این مراکز ، از مرخصی دو روزه برخودارند.

بیشتر وقت این افراد در مرکز با حضور در بحث های دینی و توجیه مذهبی می گذرد تا بازداشت شدگان قانع شوند که تندروی جایی در اسلام ندارد، بلکه اسلام دین اعتدال است.

براساس آمار مقامات پادشاهی سعودی این شیوه موثرترین روش مبارزه با تروریست های دستگیر شده بوده است، چرا که هدف این مراکز معالجه به جای تنبیه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید