شیخ الازهر مصر با ولیعهد پادشاهی سعودی در ریاض دیدار کرد

به دنبال تنش های اخیر میان دانشگاه الازهر و اخوان المسلمین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیخ احمد الطیب بلندپایه ترین روحانی الازهر مصر روزشنبه 20-4-2013 در ریاض با شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد سعودی ملاقات کرد. این ملاقات پس از تنش های اخیر میان دانشگاه اسلامی الازهر و اخوان المسلمین مصر انجام می گیرد.

به گزارش العربیه به نقل از وزارت امور خارجه سعودی ولیعهد سعودی با تاکید براهمیت دانشگاه الازهر برای مصر و سعودی گفت:" این دانشگاه مهمترین موسسه آموزش اسلامی در جهان اسلام است".

اختلاف میان موسسه الازهر و اخوان المسلمین زمانی اوج گرفت که رئیس دانشگاه الازهر، اسامه العابد به دنبال مسمومیت غذایی 500 دانشجو در ماه آوریل، از سمت خود اخراج گردید.

برخی از گروه های پوزیسیون، اخوان المسلمین را متهم می کنند که با بهانه قرار دادن برنامه مسمومیت غذایی دانشجویان، برای کنترل دانشگاه الازهر تلاش می کنند.

پس از اخراج اسامه العابد رئیس دانشگاه الازهر، اخوان المسلمین خواهان اخراج شیخ احمد الطیب مفتی الازهر شدند.

شیخ احمد کریمه، روحانی دیگر الازهر در مصاحبه با تلویزیون العربیه اعلام کرد که اخوان المسلمین، حادثه مسمومیت دانشجویان را دستاویزی برای رسیدن به اهداف خود قرار داده است.

وی در آن مصاحبه اعلام کرد:" اهمیت مسئله مذکور، در مسمومیت دانشجویان نیست، بلکه در مسمومیت مغزهای اخوان است".

الازهر نگران تصمیم اخوان المسلمین در صدور برنامه سهام اسلامی ، درکشور مصر که با کمبود پول روبروست، می باشد. اخوان المسلمین، تشکل سیاسی و مذهبی در مصر است که محمد مرسی رئیس جمهور به آن گروه وابسته است.

در رابطه با تدوین قانون اساسی الازهر پیشنهاد کرده بود که هرگونه قوانین اسلامی که در قانون اساسی جدید مصر گنجانده شود باید با مشاروت کارشناسان اسلامی این دانشگاه صورت گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم