نشست اضطراری مقامات کشورهای همكاری خلیج جهت ارزیابی خطر هسته ای ایران

پس از زلزله 6.1 ریشتری در نزدیکی نیروگاه اتمی بوشهر صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)نشست اضطراری مقامات کشورهای همكاری جهت ارزیابی خطر هسته ای ایران
پس از زلزله 6.1 ریشتری در نزدیکی نیروگاه اتمی بوشهر صورت گرفت

مقامات حفاظت محیط زیست کشورهای همکاری خلیج به منظور ارزیابی و مقابله با خطراتی که نیروگاه اتمی بوشهر برای این منطقه بوجود آورده است در ریاض پایتخت پادشاهی سعودی جلسه ای اضطراری تشکیل دادند
.
هفته گذشته زلزله ای 6.1 ريشتری منطقه بوشهر را به شدت تکان داد که در اثر آن 32 نفر کشته، 850 نفر زخمی و دو روستای کوچک با خاک یکسان شدند.
نیروگاه هسته ای بوشهر در 1200 کیلومتری تهران در نزدیکی بندرگاه بوشهر قرار دارد .

کارشناسان حاضر در جلسه در گفت و گو با العربیه اظهار داشتند که حرکت آب از جهت سواحل ایران به سواحل کشورهای همکاری خلیج می باشد و در صورت بروز حادثه ناگوار در نیروگاه بوشهر، با فاجعه ای محیط زیستی که آب زیان و اقیانوس را به خطر خواهد انداخت روبرو خواهیم شد.

به گفته آنها در صورت بروز هرگونه حادثه ای در نیروگاه بوشهر زندگی مردم این منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خطرات احتمالی نیروگاه بوشهر باعث شده است که از سوی وزرای حفاظت محیط زیست کشورهای همکاری خلیج، مرکز نظارتی در امارات تشکیل دهند تا وضعیت نیروگاه بوشهررا تحت نظر قرار دهند. این مرکز تمام تشعشعات اتمی را در اطراف نیروگاه بوشهر اندازه گیری خواهد کرد تا چنانچه این نیروگاه با حادثه ناگواری روبرو شود، خسارات آن علیه مردم این کشورها به حداقل برسد.

عبدالطیف بن رشید الزیانی دبیر کل شورای همکاری خلیج از ایران خواست که به کنوانسیون اتمی سازمان ملل بپیوندد تا این سازمان بتواند بر تمام مراحل ایمن سازی این نیروگاه نظارت داشته باشد.

این نیروگاه با بصره جنوبی ترین شهر عراق 350کیلومتر، کویت 277 کیلومتر ، بحرین 300 کیلومتر، ، دوحه پایتخت قطر410 کیلومتر ، ابوظبی 600 کیلومترو با ریاض پایتخت پادشاهی سعودی620 کیلومتر فاصله دارد.

نیروگاه بوشهر به علت اینکه در خط گسل زلزله قرار دارد خطری جدی برای کشورهای همکاری خلیج به شمار می آید و این کشورها خود را در معرض ریسک آلودگی اتمی می بینند.

تهران همیشه خطر نشت مواد اتمی این نیروگاه را که در سپتامبر 2011 شروع به کارکرد، رد کرده است.
اسرائیل ، کشورهای غربی ، ابران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند اما ایران این اتهام را پیوسته رد کرده و فعالیت های اتمی خود را مسالمت آمیز اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید