ترس از سقوط ناگهانی ریال، زائران ایرانی "عمره" را وادار به استفاده از دلار می‌کند

تقاضای بی سابقه دلار در بازار ارز تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کارشناسان امور بانکی سعودی، روز چهارشنبه 10-4-2013 اعلام کردند به دلیل کاهش بی سابقه نرخ ریال ایرانی زائران این کشور در سعودی برای خرید کالای خود به جای استفاده از ریال ایرانی در صرافی‌ها از دلار آمریکایی استفاده می‌کنند.


به گزارش العربیه عادل ملطانی رئیس انجمن صرفان مکه در گفت وگو با بخش اقتصادی روزنامه شرق الاوسط گفت:" با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که از معامله نقدی با ارز خود در خارج از کشور، جلوگیری می‌کند صرافان سعودی دیگر نمی‌توانند از ارز ایرانی به عنوان ارز معتبر استفاده کنند واین ارز تنها در داد و ستد با زائران ایرانی در داخل سعودی می‌تواند مورد استفاده محدودی قرار گیرد چون کشور دیگری نقدینگی این ارز را از ما نمی‌پذیرد. لذا این مسئله باعث شد که واحد پول ایران اعتبار خود را از دست بدهد."


وی افزود:" صرافان سعودی تنها می‌توانند ریال را با قیمتی مناسب از ایرانی‌ها خریداری کنند و سپس هنگام بازگشت زائران به کشورشان با اختلاف ناچیزی در قیمت به آنها بفروشند."


به گفته روزنامه شرق الاوسط به نقل از برخی از زائران ایرانی یکی از بزرگترین دلایل کاهش ارزش ریال این کشور، عدم اعتماد شهروندان ایرانی به ثبات واحد پولی کشورشان است و به همین دلیل طی دو سال گذشته ایرانیان برای سپرده‌های خود به جای ریال به دلار آمریکایی روی آوردند.


براساس این گزارش بیش از 100 هزار نفر زائر ایرانی در سال، برای ادای مراسم حج عمره به سعودی سفر می‌کنند.


به گفته رئیس انجمن صرافان سعودی اکثر این زائران از آوردن ارز ایرانی به سعودی خودداری می‌کنند و به جای آن از ارزهای خارجی دیگر مانند دلار، یورو یا واحد پول کشورهای خلیج استفاده می‌کنند و دلیل آن را بی ثباتی ارز ایران و احتمال سقوط ناگهانی آن در طول اقامتشان در سعودی می‌دانند.


ملطانی تاکید کرد که به دلیل شرایط سخت اقتصادی ایران در سال جاری شمار زائران "حج عمره" این کشور نسبت به سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.


در همین حال دکتر فهد البشیری استاد اقتصاد اسلامی با اشاره به کاهش ریال ایران گفت :" بزرگترین چالشی که اقتصاد ایران در حال حاضر با آن روبروست افزایش تورم است که بر اثر تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل متحد علیه تهران و محدود شدن فعالیت‌های اقتصادی این کشور در بخش صادرات نفت بوجود آمده است."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید