القاعده عراق وابستگی جبهه النصره سوریه را به خود تایید کرد

پس از مدتها حدس و گمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

القاعده عراق برای نخستین بار تایید کرد که گروه جهادی "جبهه النصره" سوریه از شبکه‌های این سازمان بوده وبرای یک سوریه اسلامی علیه رژیم بشار اسد می‌جنگد.

این اظهارات ابوبکر البغدادی رهبر گروه متحد القاعده عراق، بر شایعاتی که درباره وابستگی "جبهه النصره" سوریه به القاعده مطرح بود، مهر تایید زد.

ابوبکر البغدادی رهبر جبهه القاعده عراق در یک پیام ویدیویی که در شبکه‌های جهادی پخش شد، اعلام کرد: "من برای نخستین بار در حضور مردم خاورمیانه و جهان اعلام می‌کنم که جبهه النصره بخشی از شبکه القاعده عراق بوده و برای یک سوریه اسلامی همانند ما که برای عراق اسلامی مبارزه می‌کنیم ، در حال نبرد با نیروهای الحادی اسد است".

وی افزود: ترکیب این گروه‌های اسلامی از این پس، "حکومت اسلامی در عراق و خاورمیانه " نامیده خواهد شد.

کارشناسان از مدت‌ها پیش گمان می‌کردند که جبهه النصره، از گروه‌های وابسته به القاعده در کشورهای همجوار حمایت مالی و لجستیکی می‌شود. "جبهه النصره" مسئولیت حملات انتحاری مرگباری را در شهرهای حلب و دمشق علیه نیروهای اسد برعهده گرفته، و در حال حاضر با دیگر نیروهای اپوزیسیون اسد همکاری می‌کند.

البغدادی اعلام داشت: "ما با تمام گروه‌هایی که حاضر باشند به مردم اجازه دهند براساس قوانین الله زندگی کنند، همکاری می‌کنیم."

جبهه النصره، شهرت خود را ابتدا از طریق حملات انتحاری در سوریه کسب کرد، اما اکنون به یک نیروی جنگی کلاسیک چریکی تبدیل شده است که در تمام جبهه‌های جنگ علیه نیروهای اسد حضور دارد.

شایعات مبنی بر وابستگی این گروه به القاعده باعث شد که واشنگتن در دسامبر گذشته، آنرا در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.
براساس اظهارات آمریکایی‌ها، رهبر القاعده در عراق، فرماندهی هر دوگروه القاعده عراق و جبهه النصره سوریه را بر عهده داشته و ده‌ها نیروی رزمنده را از عراق به سوریه به جنگ علیه رژیم اسد گسیل کرده است.

از زمان آغاز انقلاب سوريه دردو سال پیش، توسط اکثریت سنی کشور سوریه علیه رژیم اسد که از اقلیت علوی ، که یکی از شاخه‌های مذهب شیعه است ، بر اساس برآورد سازمان ملل، 70 هزار کشته برجای مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید