دو کشته و بیش از 80 مجروح در درگیری میان پلیس قاهره و عزادران مسیحی

برقراری آرامش شکننده در میان تدابیر شدید امنیتی در اطراف کلیسا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با از سرگیری دوباره درگیری های فرقه ای در مجاورت کلیسای جامع مسیحیان قبطی در مرکز قاهره، عده ای از عزادارن مسیحی روز گذشته با استفاده از سنگ و لاستیک خودرو، خیابان منتهی به این کلیسا را از بیم حمله به آن مسدود کردند.

مراسم تشییع جنازه برای چهار مسیحی قبطی برگزار شده بود که در خشونت‌های پنجشنبه گذشته میان عده ای مسلمان و مسیحی کشته شدند.

به گزارش العربیه به نقل از روزنامه الیوم السابع دست کم دو نفر در درگیری میان پلیس و عزاداران مصری در خیابان مومن حسین قاهره کشته شده اند. شاهدان عینی می گویند عده ای از مسیحیان از بیم حمله مجدد به کلیسا با اسلحه از درب چهارم برای محافظت، وارد آن شدند.

در این رابطه دکتر خالد خطیب رئیس مراقبتهای ویژه و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت مصر گفت : تعداد مجروحان در درگیری مجاور کلیسای قبطی ها در منطقه عباسیه به 89 نفر رسیده است. وی از کشته شدن دو نفر در درگیری های روز گذشته خبر داد. یکی از کشته شدگان یک افسر پلیس به نام حنا ابراهیم تادرس است. هویت فرد دیگر تا کنون مشخص نشده است.

خطیب اظهار داشت : بیشتر مجروحان به بیمارستان های دمرداش ، دارالشفا، بیمارستان دانشگاهی الزهرا و عین شمس انتقال یافته و پس از بهبودی از بیمارستان ها مرخص شده اند. وی اشاره کرد که برخی از مجروحان که جراحت های خفیفی داشتند در داخل آمبولانس ها مورد درمان قرار گرفته اند.

گزارش شده است پلیس برای متفرق کردن تجمع روز یکشنبه که در اعتراض به وقایع روز پنجشنبه گذشته رخ داد، از گاز اشک آور استفاده کرده است.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، در تماسی با پاپ تواضروس دوم، رئیس کلیسای قبطیان مصر، خشونت‌ها را محکوم کرد.

مرسی با اعلام صدور دستور تحقیق فوری درباره این حوادث گفت: "هر گونه حمله به کلیسا، حمله به شخص من است."

پاپ تواضروس دوم نیز خواهان پایان درگیری‌ها شده و از همه خواست آرامش خود را حفظ کنند. شیخ الازهر نیز از همه گروهها و مردم خواست تا خویشتنداری خود را حفظ کرده و از وحدت ملی مردم مصر صیانت کنند.

در همین رابطه محمد ابراهیم وزیر کشور مصر که یکشنبه شب در حال بازدید از محل درگیری و کلیسای جامع قبطی ها بود پس از اینکه با اعتراض تظاهرکنندگان مواجه شد ناچار شد محل را ترک کند. شعاردهندگان خواستار رفتن او و سرنگونی محمد مرسی بودند.

کاترین اشتون نماینده دیپلماتیک اتحادیه اروپا نیز مراتب نگرانی شدید خود را از تشدید درگیریها در قاهره ابراز کرده است.

هیات وزیران مصر در بیانیه ای خشونتهای اخیر را اقداماتی فردی و غیرمسئولانه برای ناامن جلوه دادن و القای جنگ داخلی در این کشور خوانده است. در این بیانیه آمده است : با قانون شکنان مطابق قانون برخورد خواهد شد.

عمروموسی نیز حوادث روز گذشته را تراژدی کلیسا نامیده است. در همین حال جبهه نجات ملی مصر آنچه را نظام اخوان نامیده رئیس جمهور مرسی را مسئول حوادث اخیر اعلام کرد.

مصر در ماههای اخیر با بحران های گوناگون داخلی از جمله تظاهرات در شهرهای مختلف و درگیری های متعدد میان نیروهای امنیتی با تظاهر کنندگان و همچنین درگیری های فرقه ای میان مسلمانان و مسیحیان روبرو بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید