گزارش العربیه از پایگاه های "یگان های حمایت از ملت کرد" در سوریه

دیگر نیروهای کرد و مخالفان سوری آنها را متهم به هماهنگی با رژیم اسد می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نام "یگان های حمایت از ملت کرد" برای نخستین بار در پی نبرد راس العین بر سر زبان سوری ها افتاد. در آن نبرد "یگان های حمایت از ملت کرد" با نیروهای ارتش آزاد سوریه درگیر شدند. از آن هنگام نگرانی سوری ها درباره این یگان ها و دنباله روی آنها از حزب کارگران کردستان ترکیه همچنان ادامه دارد.

جمعه عکاش خبرنگار اعزامی تلویزیون العربیه با ورود به پادگان های این یگان ها، گزارشی درباره گرایش ها و اهداف این یگان ها و نیز موضع مردم سوریه نسبت به آنها تهیه کرده است.

بر اساس این گزارش، این نیروهای پر رمز و راز، باعث نگرانی سوری ها شده و مخالفان اسد از آنها به عنوان بازوی نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه یاد می کنند. در حالیکه این نیروها خود را نیروهای حمایت از ملت کرد و با نام مختصر YPG معرفی کرده که پرچم آنها در سراسر مناطق کردنشین شمال سوریه در اهتزاز است .

نیروهای YPG در پادگان های مختلفی توزیع شده اند که هرکدام از آنها آمادگی پذیرش داوطلبان بیشتری برای گذراندن دوره های آموزشی را دارند. برخی از این پادگان ها ماموریت دارند نیروهای رزمنده ویژه برای حمایت از تاسیسات و ورود به کارزار در صورت ضرورت را آموزش دهند.

خانم زین حسکی مربی آموزش نظامی در "یگان های حمایت ملت کرد" به العربیه گفت:" پنجاه سال گذشته را زیر بار ظلم و ستم سپری کردیم و هنوز هم بر این باوریم که آنها ما را نخواهند پذیرفت، لذا دریافتیم که نیازمند تشکیل نیروی نظامی ویژه خودمان هستیم تا بدینسان حضور خود را به ثبت برسانیم.

هدف های اعلام شده YPG مبنی بر حمایت از مناطقی که اکثرا کردنشیتن هستند، با گفته های نیروهای جنبش انقلابی GFX برخورد می کند، زیرا این نیروها "یگان های حمایت از ملت کرد" را متهم به در پیش گرفتن شیوه ترور سیاسی علیه فعالان مخالف بشار اسد می کنند.

به منظور پاسخگویی به این اتهام ها با "جمشید" یکی از فرماندهان میدانی برجسته این نیروها گفت گو کردیم .

وی می گوید:"ما را متهم می کنند که در کنار رژیم (اسد) قرار گرفته ایم، در حالیکه این اتهام غیراخلاقی باعث خشم و ناخرسندی ما شده است. ما انقلابی هستیم و انقلابیون هیچگاه دست در دست رژیم های سرکوبگری همچون رژیم اسد نمی گذارند".

خبرنگار اعزامی العربیه این سؤال را مطرح کرد که نگرانی سوری ها ناشی از قدرت حزب کارگران کردستان پ ک ک در تبدیل شمال سوریه به عنوان حیات خلوتی برای حمله به ترکیه است، اما آیا ابتکار صلح اخیر عبدالله اوجلان با ترکیه نمی تواند تضمینی جهت کاستن از نگرانی ها باشد؟

جمشید مربی میدانی نیروهای YPGدر پاسخ گفت :"همه ما سوری هستیم، ما اراده خود را هرگز به دیگران تحمیل نمی کنیم، و هیچگاه کسی را به جایی که نمی خواهد برود، سوق نخواهیم داد.

یک مربی نظامی دیگر به العربیه گفت:"ما تحت تاثیر ایدئولوژی عبدالله اوجلان هستیم، وی یک رهبر کرد است و ما از خط مشی او پیروی می کنیم."

محبوبیت نیروهای YPG در میان کسانی که معتقدند این تشکیلات توانسته است در پی عقب نشینی نیروهای اسد از شهرهایشان امنیت را برقرار کنند همچنان درحال افزایش است. اما آنچه باعث نگرانی شده شکستن احتکار سلاح توسط احزابی است که مسلح کردن پنهانی هواداران خود را در پیش گرفته اند و این مساله به ترس از درگیرهای درونی میان کردها دامن می زند.

دیگر نیروهای سیاسی کرد و نیز احزاب مخالفان، "یگان های حمایت از ملت کرد" را که تنها برای خود حق حمل اسلحه قائل هستند، متهم می کنند که با رژیم بشار اسد هماهنگی دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید