فراخوان مخالفان مصری برای تظاهرات در جمعه " ما از تهدید نمی ترسیم"

در واکنش به تهدیدهای مرسی مبنی بر مجازات قانونی فعالان سياسى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال فراخوان جبهه نجات ملی متشکل از مخالفان رئیس جمهوری مصر، برای تظاهرات ملیونی امروز جمعه 29-3-2013، تظاهرات مسالمت آمیز گسترده ای در مقابل دادگاه عالی این کشور در قاهره برگزار شد.


معترضان با حمل پلاکاردهایی که بر آنها شعار " ما از تهدید نمی ترسیم" نوشته شده بود، نسبت به اظهارات اخیر محمد مرسی رئیس جمهور مصر شدیدا اعتراض کردند.


مرسی در آخرین سخنرانی خود در هفته گذشته گفته بود مخالفان سیاسی که تظاهر کنندگان را به ارتکاب اعمال خشونت آمیز تشویق کنند به دادستانی کل کشور معرفی و محاکمه خواهد کرد.


رهبران جبهه نجات ملی می گویند، اخوان المسلمین با برکناری دادستان پیشین و تعیین یک دادستان جدید با گرایش های اخوانی می خواهند از این نهاد قضایی برای تسویه حساب و زهرچشم گرفتن از مخالفانشان استفاده کنند.


پیشتر حزب "6 آوریل" و "ائتلاف ملی نیروهای انقلابی"، آمادگی خود را برای شرکت در تظاهرات علیه تهدیدهای محمد مرسی اعلام کرده بودند.


این دو حزب ضمن محکوم کردن هر گونه تهدیدی علیه فعالان سیاسی مصری، مخالفت شدید خود را با عزل طلعت عبدالله از سمت مشاور دادستانی کل کشور اعلام کردند.


در حالی که احزاب لیبرال مصر از این فراخوان استقبال کردند، احزاب اسلامگرا، از جمله حزب "اسلامی "میانه رو" با کم اهمیت توصیف کردن این فراخوان، از شرکت در تظاهرات خودداری کردند.


تظاهرکنندگان از ساعات نخستین بامداد امروز جمعه درهای ورودی میدان "التحریر" را مسدود کرده و خودروها را به سمت میدان های عبدالمنعم ریاض، کوبری و کاخ نیل هدایت کردند.


پس از آنکه ده ها تن از معترضان روز پنجشنبه مغازه داران حاشیه میدان التحریر را به اعتصاب فراخواندند، امروز محله های اطراف میدان التحریر به طور کامل تعطیل شد.


بر اساس این گزارش پلیس مصر 4 تن را که اقدام به آتش زدن خیمه های معترضین در میدان التحریر کرده بودند، بازداشت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید