محکومیت اتحادیه عرب ازسوی ایران به دلیل واگذاری کرسی سوریه به مخالفان

زیباری: مخالف واگذاری کرسی سوریه به مخالفان هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه 27-3-2013 واگذاری کرسی سوریه به مخالفان حکومت این کشور در اتحادیه عرب را محکوم کرد و آن را پدیده ای "خطرناک" دانست.


به گزارش خبرگزاری "ایسنا" عبداللهیان مخالفان حکومت بشار اسد را "فاقد رأی مردم" خواند و گفت:"این اقدام الگو و رفتار خطرناکی را برای جهان عرب رقم می‌زند که می‌تواند در مورد دیگر کشورهای عضو اتحادیه عرب نیز در آینده به‌عنوان رویه جدید مورد استفاده قرار گیرد".


در همین حال هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه کشورش همچنان دولت سوریه را به عنوان نماینده رسمی مردم این کشور به رسمیت می شناسد، گفت:" مخالف واگذاری کرسی سوریه به مخالفان هستیم".


زیباری همچنین افزود:" سوریه همچنان عضو به رسمیت شناخته شده در سازمان ملل و سازمان های بین المللی است".


وزیر خارجه عراق در گفت وگوی با تلویزیون انگلیسی زبان اسکای نیوز عربی گفت: " مخالفت عراق به معنی بی توجهی و کاستن از جایگاه مخالفان سوری یا ائتلاف ملی مخالفان در سوریه نیست. ما بارها با مخالفان سوری دیدار و آنها را به عراق دعوت کرده ایم. ما هیچ مشکلی در این باره نداریم. در آینده، حتی پس از تغییر اوضاع یا نظام سوریه، عراق بزرگ ترین حامی سوریه خواهد بود. شاید، عراق کشوری است که بیشترین کمک را به سوریه کرده است اما این امر از نظر قانونی مجاز نیست و عراق از نظر قانونی با آن مخالفت کرده است.


سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در دوحه، پایتخت قطر، کرسی سوریه را به ‌طور رسمی به اپوزیسیون سوریه واگذار کردند.


احمد معاذ الخطیب که یکشنبه گذشته از سمت ریاست ائتلاف ملی سوریه کناره‌ گیری کرد، ریاست هیئت نمایندگی سوریه در اجلاس سران اتحادیه عرب را بر عهده دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید