بلوچ های پاکستان در سالگرد "روز اشغال" تظاهرات کردند

همزمان با آمادگی پاکستان برای انتخابات پارلمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فعالان سیاسی بلوچستان پاکستان روز چهارشنبه 27-3-2013 به مناسبت آنچه شصت و پنجمین سالگرد "اشغال " سرزمینشان توسط دولت جدید التاسیس پاکستان می نامند در ایالت بلوچستان این کشور و برخی پایتخت های جهان دست به اعتراض و راهپیمایی زدند.

بلوچها می گویند، در 27 مارس1948 ایالتشان توسط دولت نوبنیاد پاکستان اشغال شد. لذا آنها این را روز را به عنوان "روز سیاه" قلمداد می کنند.

به گزارش العربیه به نقل از فعالان بلوچ، همزمان با اعلام روز27 مارس به عنوان روز "اشغال بلوچستان"، فعالان سیاسی بلوچ درتمام مناطق بلوچستان پاکستان، لندن، واشنگتن، استکهلم، اسلو، تورنتو، وانکوورکانادا و کانبرای استرالیا علیه آنچه که "اشغال کشورشان توسط دولت های پاکستان و ایران" می نامند دست به تظاهرات زدند.

"خان کلات" نوه "خان بلوچستان" که در بریتانیا به سر می برد در تماس العربیه.نت با وی در این باره گفت:" دولت پاکستان برغم تمام قراردادهایی که با دولت مستقل بلوچستان، به رهبری خان احمدیارخان داشت، در تاریخ 27-3-1948 نیروهای نظامی خود را به کلات گسیل داشت و دولت مستقل بلوچستان را که از سال 1666-1948 میلادی در منطقه حکمرانی می کرد سرنگون کرده و این کشور را به اشغال خود در آورد و تا امروز به اشغال آن ادامه می دهد".

وی اظهار داشت ملت بلوچ برای بازگرداندن سرزمین خود و پایان دادن به اشغالگران 5 بار به مبارزه مسلحانه روی آوردند. قیام ملت بلوچ در سال های 1948، 1958، 1964، 1973 و آخرین آن در سال 2001 بیانگر این واقعیت است که این مبارزه هنوز ادامه دارد".

خان کلات افزود": ملت بلوچ، ملتی دارای همه ویژگی های فرهنگی، اثنیکی و جغرافیای یک ملت است که به هند، ایران یا پاکستان تعلق ندارد بلکه این ملت دارای فرهنگی غنی و زبانی مختص به خویش است کما اینکه محدوده جغرافیایی مشخصی دارد و از حق طبیعی بلوچ هاست که سرنوشت خویش را خود تعیین کنند و اداره امورشان را به دست گیرند".

حیربیار مری، یکی دیگر از رهبران سیاسی بلوچ مستقر در لندن نیز در تماسی با العربیه گفت:"سرزمین ما همانند فلسطین، سرزمینی اشغال شده است و ملت بلوچ در حال مبارزه برای بازپس گیری استقلال از دسته رفته خود در سال 1948است ".

وی افزود:" فرق اشغال گران فلسطین و بلوچستان این است که فلسطین را یهودیان مهاجر اروپا و آمریکا اشغال کردند اما اشغال گران بلوچستان به اصطلاح مسلمان هندی نسل و پارس های ایرانی هستند".


وی افزود:"من تعجب می کنم، برادران عرب ما، از حقوق فلسطینیان، کشمیری ها و مسلمانان روهینگا در برمه دفاع می کنند، اما در مورد قتل عام ملت بلوچ توسط دولت های ایران و پاکستان سکوت اختیار کرده اند".

حیربیار مری در اشاره به آغاز مشکلات مردم بلوچ گفت:" روز نکبت بلوچستان 47 روز قدیم تر از روز نکبت فلسطینی هاست با این فرق که در فلسطین در آن زمان حکومتی نداشت اما بلوچستان دارای یک پادشاهی متوالی 400 ساله بود".

به گزارش العربیه، امروز بلوچ ها در اقصی نقاط جهان علیه آنچه "اشغال" کشور خود و ستم ملی می نامند، به تظاهرات می پردازند.
لازم به یادآوری است که چندین سازمان مسلح در بلوچستان پاکستان برای استقلال این منطقه با نیروهای نظامی پاکستان در حال نبرد هستند.

مخالفان بلوچ مدعی هستند که پاکستان فعالان بلوچ را پس از ربودن، شکنجه و سپس به قتل می رساند و با خواسته های آنها برخود امنیتی می کند.

فعالان سیاسی بلوچ نیروهای امنیتی و ارتش پاکستان را متهم می کنند که تاکنون بیش از 30هزار فعال بلوچ را ربوده که هیچ خبری از آنها در دست نیست و نیز دست کم 30 هزارفعال را کشته و بیش از 300 هزار نفر را بی خانمان کرده اند.


منابع مخالفان بلوچ پاکستانی می گویند دولت به سازمان های حقوق بشری اجازه نمی دهد که وارد بلوچستان شوند و از سال 2010 تاکنون بیش از 800 جسد که آثار شکنجه و سوختگی با سیگار یا آثار گلوله بر آنها مشاهده شده در کنار جاده های بلوچستان پیدا شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید