بان کی مون یک دانشمند سوئدی را مامور تحقیق درباره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه کرد

در پی اتهام رژیم اسد به بکارگیری اسلحه شیمیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دبیر کل سازمان ملل "ماکه سلستروم" پروفسورسوئدی را که سابقه بازرسی از سوی این سازمان در زمینه بکارگیری اسلحه شیمیایی در عراق را دارد، مامور کرد در باره ادعاهای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تحقیق کند.

"مارتین ناریسکی " ، سخنگوی سازمان ملل متحد پروفسور "آکه سلستروم" را فردی متخصص و ماهر دانست که در زمینه جنگ ها و استفاده از سلاح شیمیایی آشنایی کامل دارد.

پروفسور" سلستروم " رئیس بازرسان سازمان" یونسکوم" برای خلع سلاح عراق بود.

نارینسکی سخنگوی سازمان ملل افزود:" وظیفه پروفسور" سلستروم" تحقیقات تکنیکی خواهد بود نه تحقیقات جنایی. وظیفه او عملا این خواهد بود که دریابد، آیا اسلحه شیمیایی در سوریه بکار رفته است یا نه؟ او ماموریت ندارد مشخص کند چه کسی این سلاح را بکاربرده است.

دولت سوریه از سازمان ملل درخواست کرده تا درباره حمله شیمیایی 19 ماه جاری تحقیق کند، اما دولت های بریتانیا و فرانسه از سازمان ملل خواسته اند تا در باره دو حادثه دیگر که گفته شده در آنها سلاح شیمیایی بکار رفته تحقیق شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه از سه دولت سوریه ، بریتانیا و فرانسه خواست تا اطلاعات موجود درباره ادعای استفاده از سلاح شیمیایی را ارئه کنند. سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز شنبه اعلام کرد که این سازمان نامه ای از بریتانیا در این باره دریافت کرده است.

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد، کشورهای غربی، اطلاعاتی را دراختیار دبیر کل سازمان ملل قرار داده اند که تا با کمک آنها بتوانند اسد را مجبور به کناره گیری از قدرت نمایند.

سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد، پیرامون ادعاهای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تحقیق خواهد کرد، اما کشورهای غربی خواهان انجام تحقیقات همه جانبه ای درباره ادعاهای طرفین در مورد حمله شیمیایی در نزدیک شهر شمالی حلب در سوریه شده اند.

درخواست تحقیق ارائه شده از سوی دولت سوریه تنها در مورد حمله شیمیایی شهر حلب بود. اما بریتانیا و فرانسه خواهان تحقیقات در باره دو ادعای دیگر استفاده از سلاح شیمیایی در اواخر ماه دسامبر سال گذشته در نزدیکی دمشق و شهر حمص شدند.

سرلشکر "یاییر گولان" فرمانده نیروهای اسرائیلی مستقر در مرز سوریه می گوید:" کنترل زرادخانه شیمیایی سوریه هنوز در دست نیروهای اسد می باشد".

فرمانده نیروهای شمالی ارتش اسرائیل به روزنامه "هیوم" اسرائیل گفت:" خبر خوب این است که کنترل زرادخانه شیمیایی سوریه در دست نیروهای اسد است، البته اگر این خبر خوب به شمار آید".

مقامات آمریکایی و اروپایی می گویند هنوز شواهدی دال بر استفاده از سلاح شیمیایی به دست آنها نرسیده است. اگر گزارش کاربرد اسلحه شیمیایی تایید شود، در طول بحران دو ساله سوریه که بر اساس برآورد سازمان ملل تا کنون 70 هزار قربانی داشته این نخستین بار است که چنین اسلحه ممنوعه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید