اعلام آتش بس تاریخی از سوی پ ک ک در ترکیه همزمان با عید نوروز

از سال 1984 تاکنون 45 هزار نفر کشته شده اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حزب کارگران کردستان ترکیه، (پ ک ک) روز پنج شنبه 21-3-2013 در پاسخ به فراخوان تاریخی عبدالله اوجالان جهت پایان درگیری ها در این کشور آتش بس یک طرفه اعلام کرد.

عبد الله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک)، اظهار داشت که روز دوشنبه گذشته در پیامی گفته بود، به منظور برقراری صلح و پایان دادن به درگیری ها در ترکیه، نیروهای (پ ک ک) را به آتش بس فرا خواهد خواند.

دعوت به آتش بس عبدالله اوجالان پس از ملاقات وی با شماری از نمایندگان کُرد پارلمان ترکیه که برای مذاکره با وی به زندان جزیره‌ "ایمرالی" رفته بودند، صورت می گیرد.

قرار است نامه عبدالله اوجالان امروز پنجشنبه در اولین روز عید نوروز توسط یکی از نمایندگان کردستان ترکیه در پارلمان این کشور در حضور مردم شهر دیار بکر، قرائت شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیام اوجالان از طریق شبکه های تلویزیونی ترکیه پخش خواهد شود.

پیام اوجالان که آن را " طرح صلح " خوانده اند از سوی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و نیز برخی کشورهای اروپایی و دولت ترکیه مورد حمایت قرار گرفته است.

اوجالان در نامه خود آورده است که فراخوان وی شامل اطلاعاتی درباره دو بخش سیاسی و نظامی است و به گفته وی، او می خواهد به منظور جلوگیری از خون ریزی بیشتر، درگیری های نظامی فورا حل و فصل شود.

دولت ترکیه از اکتبر سال گذشته جهت پایان دادن به درگیری با کردهای این کشور که از سال 1984 تاکنون بیش از 45 هزار کشته بر جای گذاشته، گفت و گو با اوجالان را آغاز کرده است.

این در حالی است که مخالفان ملی گرای ترکیه با محکوم کردن گفت و گو با اوجلان، رجب طیب اردوگان نخست وزیر این کشور را به "خیانت" متهم کردند.

"دولت بهگلی" رهبر حزب ملی گرای ترکیه در برابر شمار زیادی از طرفداران حزب گفته است:" درصورتی که ملت ما اجازه دهد زندان ایمرالی را با خاک یکسان می کردیم و کوههای قندیل را به آتش می کشیدیم."

در مقابل اردوگان نخست وزیر ترکیه در واکنش به این اتهامات تاکید کرده است که روند صلح با "پ ک ک" ادامه خواهد یافت، حتی اگر به گفته وی هزینه آن آینده سیاسی او باشد.

وی در گفت و گو با تلویزیون ترکیه اظهار داشت:" هیچ چیزی را پنهان نکرده ایم، هرچند در این مورد به دلیل حساسیت مسئله زیاد صحبت نکرده ایم اما هر آنچه انجام می دهیم به نفع امت است."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید