آمریکا، فرانسه و بریتانیا خواستار تحقیقات بین المللی در باره اسلحه شیمیایی سوریه شدند

عقب نشینی روسیه از موضع اتهام مخالفان سوری به استفاده از سلاح شیمیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 21-3-2013 خواستار تحقیقات بین المللی در باره امکان استفاده از اسلحه شیمیایی توسط رژیم اسد در سوریه شدند.


به گزارش تلویزیون العربیه درحالی که برخی کشورهای غربی خواستار تحقیق بین المللی در مورد بکارگیری اسلحه شیمیایی در سوریه شدند، روسیه بار دیگر بر محدود کردن این تحقیقات در چارچوب درخواست دمشق در سازمان ملل متحد تاکید کرد.


با انتشار گزارش هایی در مورد استفاده از سلاح شیمیایی درمنطقه عسل خان حلب، واقع در شمال غرب سوریه ، دولت سوریه و مخالفان اسد یکدیگر را به استفاده از این سلاح ها متهم کردند. بنا به گفته منابع مخالفان بیش از 20 نفر در حلب بر اثر استفاده از این سلاح ها کشته و 80 تن دیگر نیز زخمی شدند.


درهمین حال بان کی مون دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت :" استفاده از سلاح های شیمیایی در هر شرایطی واز سوی هر جهتی که باشد " جنایتی هولناک " خواهد بود".


از سوی دیگر روسیه با عقب نشینی از موضع قبلی خود مبنی بر اتهام مخالفان اسد به استفاده از سلاح های شیمیایی ، اعلام کرد با تحقیقات بین المللی در این باره موافق است.


به گزارش العربیه گنادی گاتلوو معاون وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه بر صفحه "توییتر" خود اذعان کرده که روسیه هیچگونه شواهد قطعی دال بر استفاده از سلاح های شیمیایی توسط مخالفان سوری در دست ندارد.


با انتشار خبر بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با اظهار تاسف گفت:" استفاده از سلاح های شیمیایی در هر شرایطی واز سوی هر جهتی که باشد " جنایتی هولناک " خواهد بود".


درهمین حال یکی از سخنگویان وزارت خارجه انگلیس تأکید کرد که جامعه بین‌الملل باید پاسخ جدی به استفاده یا انتشار سلاح‌های شیمیایی در سوریه دهد.


به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از سخنگویان وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که از گزارشات رسانه‌ای در خصوص حمله شیمیایی امروز در سوریه آگاه شد و استفاده یا انتشار سلاح‌های شیمیایی در سوریه نیازمند یک واکنش جدی از طرف جامعه بین‌الملل است.


مخالفان سوریه روز سه ‌شنبه اعلام کردند نیروهای اسد در حمله به بخش شمالی استان حلب از تسلیحات شیمیایی استفاده کردند که در این حمله دست کم 20 نفر کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید