برای اولین بار اسلحه شیمیایی در سوریه به کار رفت

16 کشته و 86 زخمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش تلویزیون العربیه روز سه شنبه 19-3-2013 یک فروند موشک حامل مواد شیمیایی به حومه شهر حلب اصابت کرد که در اثر آن 16 نفر کشته و 86 نفر زخمی شدند.


حکومت سوریه و مخالفانش همدیگر را متهم به شلیک این موشک می کنند.


به گفته کارشناسان، سوریه دارای انبارهای بزرگی از اسلحه شیمیایی است، اما مقامات این کشور وجود اسلحه شیمیایی را نه تکذیب و نه تایید می کنند، آنها تنها اعلام کرده اند اگر چنین اسلحه ای وجود داشته باشد فقط برای دفاع مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


عمران الزعبی وزیر اطلاعات سوریه مخالفان مسلح دولت سوریه را متهم کرد که یک فروند موشک حاوی مواد شیمیایی را به سوی شهر "خان العسل" پرتاب کرده اند. او این حادثه را تحولی خطرناک در بحران جاری کشور توصیف کرد.

قاسم سعدالدین، یکی از فرماندهان ارشد ارتش آزاد سوریه ضمن رد اتهام وزیر اطلاعات اسد اعلام داشت: "این موشک توسط نیروهای وفادار به اسد به سوی شهر "خان العسل " پرتاب شده است.


العربیه گزارش می دهد تا کنون وجود سلاح شیمیایی در دست مخالفان اسد گزارش نشده است.

الزعبی افزود:" این موشک از منطقه نیرب، جنوب شهر حلب به سوی خان العسل شلیک شد که در اثر آن 16 نفر کشته و 86 نفر زخمی شدند، وضعیت برخی از قربانیان وخیم گزارش شده است.


وی اضافه کرد:" قطر و ترکیه که اقدام به مسلح کردن مخالفان دولت سوریه کرده اند مسئول قانونی و اخلاقی این حمله هستند."


قاسم سعدالدین تاکید کرد:" این حمله از سوی ما صورت نگرفته است. ما امروز صبح گزارش هایی دریافت کردیم مبنی بر این که نیروهای رژیم در حال حمله به خان العسل هستند".


دو هفته پیش نیروهای مخالف اسد، آکادمی پلیس خان العسل را که نیروهای اسد از آن به عنوان مکان استقرار توپخانه برای آتشباری علیه مخالفان استفاده می کردند به تصرف خود در آوردند.


سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که دارای تماس های وسیعی در داخل این کشور است می گوید از آن زمان تا به حال نیروهای سوری قسمتهایی از شهر خان العسل را از دست نیروهای مخالف باز پس گرفته اند.

در تحولی دیگر فعالان سوری ویدیویی را منتشر کردند که در آن شماری از مردان، کودکان و زنان به دستگاه های اکسیژن وصل شده اند و گفته می شود که قربانیان یک حمله شیمیایی دیگر رژیم اسد هستند.


از وسوی دیگر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که تا به حال با دادن کمک نظامی به انقلابیون سوریه مخالفت کرده است، به دولت این کشور هشدار داد، استفاده از اسلحه شیمیایی توسط رژیم اسد برای آمریکا خط قرمز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید