اوجالان: حزب کارگران کردستان را به آتش بس فرا می خوانم

به مناسبت عید نوروز و در چارچوب حل و فصل مساله کردها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبد الله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان، (پ ک ک) اظهار داشت که روز پنجشنبه آینده 21-3-2013 به منظور استقرار صلح و پایان درگیری در این کشور، نیروهای (پ ک ک) را به آتش بس فرا خواهد خواند.


به گزارش خبرگزاری رویترز، دعوت به آتش بس عبدالله اوجالان پس از ملاقات با شماری از نمایندگان کُرد پارلمان ترکیه که برای مذاکره با وی به زندان جزیره‌ "ایمرالی" رفته بودند، صورت می گیرد.

بر اساس این گزارش اوجالان در پیامی که "دمیرتاس" رهبر حزب "صلح و دمکراسی" نزدیک به فعالان کُرد آن را قرائت کرد، گفته است:" خود را برای اطلاعیه ای تاریخی که همزمان با عید نوروز اعلام خواهد شد آماده می کند."

اوجالان در نامه خود آورده است که فراخوان وی شامل اطلاعاتی درباره دو بخش سیاسی و نظامی است و به گفته وی، او می خواهد به منظور جلوگیری از خون ریزی بیشتر، درگیری های نظامی فورا حل و فصل شود.

بر اساس برخی گزارش ها، اوجالان پیشنهادهای مفصلی برای اصلاح و تغییر قانون اساسی ترکیه بر اساس مطالبات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کردها دارد و خواستار آن شده که در تعریف شهروندی ترکیه یک تجدیدنظر بنیادین صورت گیرد.

در بیانیه آمده است :" روند گفت و گو ها به خوبی پیش می رود و هدف ما استقرار دمکراسی در تمام نقاط ترکیه است."

دمیرتاس این بیانیه را پس از دیدار با دو نماینده كُرد ترکیه که اخیرا با اوجالان در زندان گفت و گو کرده بودند، قرائت کرد.

دولت ترکیه از اکتبر سال گذشته جهت پایان دادن به درگیری با کردهای این کشور که از سال 1984 تاکنون بیش از 45 هزار کشته بر جای گذاشته، گفت و گو با اوجالان را آغاز کرده است.

برخی منابع می گویند که اوجالان روز پنجشنبه آمادگی نیروهای پ.ک.ک برای عقب نشینی کامل از ترکیه را اعلام خواهد کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید