10 سال پس از سرنگونی صدام حسین، نفوذ ایران در عراق گسترده می شود

از طریق حمایت از شبه نظامیان و مقامات کنونی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

واشنگتن- پییر غانم - دبی-العربیه.نت فارسی
10 سال پس از سرنگونی رژیم صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق، نفوذ ایران در این کشور در زمینه های مختلف به ویژه نظامی، امنیتی و تجاری به شکل چشمگیری گسترش یافته است.


به گزارش تلویزیون العربیه پس از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عراق در سال 2011 ، این کشور هم اکنون تحت تاثیر درگیری های داخلی و نفوذ ایران قرار گرفته است.


بر اساس این گزارش ارزش فعالیت های تجاری ایران در عراق حدود 7 میلیارد دلار در سال برآورده می شود. همچنین تهران با ارائه کمک های مالی ، پزشکی و اجتماعی به گروه های شبه نظامی وفادار به ایران نفوذ خود را در این کشور گسترش داده است.


کارشناسان در واشنگتن می گویند ایران با حمایت از گروه شبه نظامی "عصائب اهل حق" در تلاش است تا آنها را به "حزب الله عراق" تبدیل کند.


این کارشناسان همچنین می افزایند بسیاری از عناصری که پیش از این در گروه های شبه نظامی طرفدار ایران عضویت داشته اند هم اکنون در درون نیروهای مسلح و امنیتی عراق حضور دارند.


منال عمر تحلیلگر " موسسه صلح آمریکا" در واشنگتن می گوید :" نوری مالکی رئیس جمهور کنونی عراق شاه کلید گسترش روابط این کشور و ایران شناخته شده است و مخالفان او را مرد تهران در بغداد می دانند."


تحلیگر موسسه صلح آمریکا می افزاید:" اما گروهی دیگر بر این باورند که مالکی دست پرورده ایران نیست و رابطه او با تهران یک سو نبوده و روابط میان آنها بر اساس منافع دو کشور پایه ریزی شده است."

وی همچنین گفت:" آمریکایی ها امیدوارند مواضع مستقل نوری مالکی و احزاب دیگری مانند جریان صدر و مخالفت آنها با برقراری نظامولایت فقیه در عراق می توالند از نفوذ ایران در این کشور بکاهد."


منال عمر در پایان گفت عراق تحت تاثیر ایران قرار گرفته است اما اسیر این کشور نیست. اما در صورتی که آمریکا و کشورهای عربی این کشور را رها کنند، عراق به دولتی وابسته به ایران تبدیل خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید