تلاش ایران و حزب الله برای تشکیل بسیج 100 هزار نفری برای مرحله بعد از اسد

منابع اطلاعاتی اسرائیل اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی "تایمز" در شماره روز شنبه خود نوشته است ایران و حزب الله برای تاسیس ارتش 100 هزار نفری برای مرحله پس از سقوط بشار اسد تلاش می کنند.

این روزنامه در گزارش خود نوشت رژیم اسد پس از دو سال اعتراضات مردمی و درگیرهای نظامی با مخالفان از پای درآمده و در سردرگمی کامل به سر می برد.

این روزنامه به نقل از ژنرال "آویو کوچاوی" که یک مقام ارشد اطلاعاتی اسرائیلی است نوشت ایران و حزب الله در حال سازماندهی نیروهای جدید به منظور حفاظت از منافع خود در سوریه پس از اسد هستند.

این مقام اطلاعاتی اسرائیلی تاکید کرده که بشار اسد خود را برای استفاده از سلاح شیمیایی آماده کرده اما او تا این لحظه هیچ دستوری برای استفاده از چنین سلاحی صادر نکرده است.

این روزنامه در گزارش خود می افزاید گزارش ها و اطلاعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد رژیم اسد به سرنگونی نزدیک شده است.

این منبع به اطلاعاتی که مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک در گزارش سالانه خود ارائه داده اشاره می کند .این مرکز در گزارش خود نوشته که تنها 50 هزار نفر از نظامیان از مجموع 220 هزار نفر از افراد ارتش سوریه در کنار اسد باقی ماندند و این تعداد نیز در حال کاهش هستند.

به عقیده این ژنرال اسرائیلی در صورت سرنگونی رژیم اسد ایران و حزب الله منافع خود را در سوریه از دست خواهند داد؛ ایران مهمترین و تنها همپیمان خود در جهان عرب و حزب الله نیز گذرگاه واردات اسلحه خود را از دست خواهد داد.

این روزنامه افزود: با پیشروی مخالفان اسد در داخل سوریه و کشته شدن مقامات ارشد نظامی و امنیتی رژیم دمشق و جدا شدن تعدادی از مسئولان رژیم اسد، ایران و حزب الله از سرنگونی قریب الوقوع رژیم اسد نگران هستند به همین منظور اکنون به مرحله بعد از اسد فکر می کنند.

حزب الله لبنان با اعتماد بر کمک های مالی ایران توانست نیروی 50 هزار نفری تدارک ببیند اما اکنون ایران و حزب الله تصمیم دارند این نیرو را تا 100 هزار نفر افزایش دهند.

منبع اسرائیلی به روزنامه "تایمز" گفته است چنانچه حزب الله یا گروهای اسلام گرای تندرو دیگر بخواهند به اسلحه شیمیایی سوریه دسترسی پیدا کنند اسرائیل پیش دستی کرده و مراکز ذخیره سازی آن در سوریه را نابود خواهد کرد.

منابع غربی پیشتر گزارش داده بودند که برغم تکذیب حزب الله ، منابع اطلاعاتی - امنیتی لبنانی و برخی دیپلمات ها با استناد به گزارش های موثق اطلاعاتی بیانگر این است که حزب الله و ایران به رژیم اسد کمک می کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید