تظاهرات اعتراضی علیه نوری مالکی به بغداد کشیده شد

با مشارکت هزاران تن از مخالفان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ده‌ها هزار تن از مردم عراق روز جمعه 15-3-2013 با برگزاری تظاهرات گسترده در بغداد و چندين استان‌ ديگر اين کشور بار ديگر خواستار برکناری دولت نوری مالکی و انجام اصلاحات سياسی شدند.

به گزارش العربیه، ده‌ها هزار نفر از معترضان روز جمعه در تظاهراتی که در پایتخت و چند استان ديگر برگزار شد، بار ديگر خواهان کناره گیری نوری مالکی از قدرت شدند.


شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات، پس از اقامه نماز جمعه در مقابل مسجد "ابوحنيفه" در منطقه الاعظميه بغداد تجمع کرده و سياست‌های نوری المالکی، را محکوم کردند و خواستار لغو بندهايی از قانون اساسی عراق شدند.


تظاهرات اعتراضی علاوه بر بغداد در استان‌های نينوا، الانبار، ديالی، صلاح الدين و کرکوک نيز برگزار شد و حضور نیروهای امنیتی در این تجمع ها بسیار گسترده بود.

بر اساس این گزارش در پایان برخی از تظاهرکنندگان با نيروهای امنيتی درگیر شدند و پلیس آنها را متفرق کرد.


نيروهای امنيتی عراق روز جمعه گذشته مسجد ابوحنيفه را محاصره کرده و از حضور نمازگزاران در مراسم نماز جمعه اين مسجد که از بزرگترين مساجد اهل سنت در بغداد محسوب می‌شود، جلوگیری کردند.


در استان الرمادی نيز تعدادی از علما و سران قبايل عراقی با تجمع در محل برگزاری تظاهرات بار ديگر بر مسالمت آميز بودن تظاهرات مردمی عراق تاکيد و اعلام کردند، در صورت استفاده نيروهای امنيتی از قدرت برای متفرق کردن تجمع ها ، برای دفاع از خود در برابر آنها خواهند ایستاد.


در سامرا نيز هزاران تن از مخالفان با سردادن شعارهايی نسبت به نتايج و پيامدهای عملی شدن تهديد دولت در مورد سرکوب تظاهرات هشدار دادند و اعلام کردند به اعتراض های مدنی خود ادامه می دهند.


این درحالی است که یک منبع امنیتی روز جمعه اعلام کرد 8 سرباز عراقی در شمال پایتخت این کشور در یک هجوم مسلحانه جان خود را از دست دادند.


به گفته این منبع سربازان که به پایگاه خود در "تاجی" در شمال بغداد بر می گشتند با شلیک گلوله کشته شدند.

عراق از حدود سه ماه گذشته تاکنون شاهد تظاهرات اعتراض ‌آميز عليه سياست ‌های نوری مالکی است. تظاهرکنندگان خواستار آزادی بازداشت شدگان زن ، لغو ماده چهارم قانون مبارزه با تروريسم و لغو قانون موسوم به دادخواهی و عدالت هستند.


به گفته آنها این قانون توسط مالکی و هوادران او در حکومت و قوه قضائیه عراق برای سرکوب اهل سنت و مخالفان خود به کار گرفته می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید