کودکان بی پناه سوری به جستجوی غذا در زباله های بیروت می پردازند

وجود 2 میلیون کودکان در میان 4 میلیون آواره سوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به مناسبت دومین سالگرد آغاز اعتراضات در سوریه تلویزیون العربیه گزارش مفصلی درباره آثار منفی سرکوب ها بر سرنوشت کودکان سوری پخش کرد. در این گزارش که توسط جيلان الفطايری گزارشگر العربیه در لبنان تنظیم شده، کودکان سوری زیر 15 سال را نشان می دهد که در حال جمع آوری غذا در زباله های شهر بیروت هستند.


در این گزارش تکان دهنده، العربیه با کودکی 9 ساله به نام حسین علی کازو که در حال جستجوی غذا در سطل های زباله نصب شده در خیابان های بیروت است مصاحبه می کند. این کودک سوری به العربیه می گوید:"هنگامی که نیروهای اسد روستاهای اطراف حمص را زیر آتش توپخانه قرار دادند، من خانواده ام را گم کردم و هیچ اطلاعی از آنها ندارم".


وقتی از او پرسیده شد چگونه به بیروت رسیدی گفت:" به همراه عده ای از اهالی حمص که از حملات توپخانه و خطر مرگ به سوی لبنان فرار کرده بودند به بیروت رسیدیم".


حسین علی گفت:" من و شمار دیگری از کودکان بی پناه سوری خوراکمان را از باقیمانده غذاهایی که در زباله دان ها انداخته شده تهیه می کنیم."


به گزارش العربیه به نقل از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد حدود 400 کودک سوری زیر 15 سال به دور از خانواده های خود در لبنان به سر می برند.


همزمان با این گزارش، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) با انتشار گزارشی مفصل اعلام کرد، میلیون‌ها کودک سوری در حالی بزرگ می‌شوند که چیزی جز جنگ، محرومیت از تحصیل و دیگر آسیب‌های روانی و روحی نصیب آن‌ها نمی شود.


یونیسف در گزارش خود آورده است که کودکان سوری دیگر تاب ادامه جنگ را ندارند و چنانچه جنگ بیش از یک سال دیگر ادامه یابد برای آنان فاجعه بار خواهد بود. طبق این گزارش از چهار میلیون آواره و نیازمند به کمک در خاک سوریه، دو میلیون نفر از آن‌ها زیر 18 سال هستند و بیش از یک میلیون را نیز کودکان بالای پنج سال تشکیل می دهند.


بنابر این گزارش، در شهر حلب، دومین شهر مهم سوریه، تنها شش درصد از کودکان هنوز به مدرسه می‌روند.
تاکنون از 195میلیون دلاری که یونیسف برای کمک به کودکان سوری درنظر گرفته تنها کمتر از 40 میلیون دلار آن تأمین شده است.


یونیسف اعلام کرد که در صورت تأمین نشدن منابع کافی مالی، مجبور خواهد شد کمک‌ به کودکان سوری را کاهش دهد.


بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، از زمان آغاز درگیری‌های در سوریه در ماه مارس 2011 تا کنون، حدود 70 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم