گزارش های غربی: ایران حمایت نظامی از اسد را افزایش داد

ارسال سلاح از طریق عراق، ترکیه و لبنان به سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک گزارش امنیتی غربی ، جمهوری اسلامی ایران در ماههای اخیر به حمایت خود از رژیم بشار اسد افزایش داده و از طریق عراق، ترکیه و نیز لبنان سلاح به سوی دمشق ارسال کرده است.

به گزارش العربیه این منابع امنیتی فاش کرده اند که ایران از طریق مرزهای زمینی و هوایی عراق و نیز ترکیه و لبنان برای نیروهای رژیم سوریه و حامیان آن از جمله حزب الله لبنان تجهیزات نظامی ارسال می کند.

بر اساس این گزارش ایران هر هفته با استفاده از هواپیماهای مسافربری، 5 تن سلاح در هواپیماها جاسازی کرده و به نیروهای بشار اسد تحویل می دهد.

این در حالی است که منابع دیپلماتیک در دو کشور عراق و ترکیه این گزارش را رد کرده اند.

منابع غربی مقامات عراقی را به چشم پوشی نسبت به ارسال این سلاح متهم کرده اند، اما در عین حال گفته اند که هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه مقامات ترکیه درباره ارسال سلاح از سوی ایران آگاهی داشته اند، در دست نیست.

اما یک دیپلمات غربی می گوید که ایران برای ارسال سلاح به رژیم بشار اسد از حریم هوایی ترکیه به سمت لبنان و سپس از راههای زمینیاین کشور به سوریه استفاده می کند.

این دیپلمات غربی افزود که ایران طی سه تا چهار ماه گذشته از طریق حریم هوایی عراق سلاح و مهمات به سوریه ارسال کرده است و به گفته وی مقامات عراقی از این عملیات چشم پوشی می کنند.

از سوی دیگر محمد رضا میر یوسفی سخنگوی هیئت ایرانی در سازمان ملل در واکنش به این گزارش گفته است که سوریه نیازی به کمک های نظامی ایران ندارد.

بر اساس این گزارش برغم تکذیب مقامات عراقی، بیشترین کمک های نظامی ایران از طریق حریم هوایی و زمینی عراق و با استفاده از هواپیماهای مسافربری و کامیون ها صورت می گیرد.

در سپتامبر سال گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد که ایران با استفاده از هواپیماهای مسافربری از طریق حریم هوایی عراق سلاح و مهمات به سوریه ارسال می کند، اما مقام های عراقی فورا این خبر را تکذیب کردند.

بغداد پس از آن گزارش به کشورهای غربی قول داد تا هواپیماهای ایرانی به سمت سوریه را بازرسی کند .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید