مسئولیت برقراری امنیت در پورت سعید به ارتش مصر واگذار شد

به دنبال درگیرهای گسترده میان پلیس و تظاهرکنندگان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع نظامی مصری روز سه شنبه 5-3-2013 اعلام کرد محمد مرسی رئیس جمهور این کشور تصمیم گرفته است مسئولیت برقراری امنیت استان پورت سعید را به ارتش واگذار کند.

به گزارش روزنامه مصری "الشروق" این منبع که یکی از مسئولان بلند پایه وزارت کشور مصر است، اظهار داشته، تصمیم مرسی پس از آن به کار گرفته شده که پلیس این کشور در هفته گذشته قادر نبود اوضاع امنیتی را در استان پورت سعید کنترل کند.

در پی صدور حکم اعدام برای 21 نفر از متهمان پرونده کشتار پورت سعید ، درگیری ‌های شدیدی میان شهروندان این شهر و نیروهای امنیتی به وجود آمد که تاکنون 16 کشته و بیش از 176 زخمی برجای گذاشته است.

استان پورت سعید مهمترین پایگاه مخالفان مرسی است. این استان در چند روز گذشته شاهد درگیری های شدیدی میان پلیس و تظاهرکنندگان مخالف مرسی بود که در پی آن 4 تن کشته و دست کم 400 تن زخمی شدند.

در همین حال یک منبع نظامی دیگر به خبرگزاری آناتولی گفته است چنانچه محمد مرسی رئیس جمهور تصمیم خارج کردن نیروی پلیس را عملی کند، ارتش مصر آماده است تا امنیت استان پورت سعید را به عهده بگیرد.

در همین حال یکی از مقامات سیاسی نزدیک به محمد مرسی واحدهای نظامی بیشتری را برای برقراری امنیت و آرامش به بندر پورت سعید اعزام کرده است. این منبع تاکید کرد تصمیم مرسی پس از زد و خوردهای خونین میان معترضان و نیروهای پلیس به کار گرفته شده است.

سه شنبه گذشته گروهی از تظاهرکنندگان با پرتاب تعدادی کوکتل مولوتف به ساختمان امنیت ملی در پورت سعید آن را به آتش کشیدند.

بنابر اعلام وزارت کشور مصر نیروهای بیشتری قرار است در مراکز حساس شهر پورت سعید مستقر شوند.

در این شهر محدودیت تردد اعلام شده و تدابیر شدید امنیتی هم اکنون در نقاط مختلف آن حاکم است.

دادگاه مصر روز شنبه هفته جاری با صدور حکمی 21 تن از کسانی را که در حادثه ورزشگاه شهر پورت سعید اقدام به ضرب و شتم و کشتن تماشاچیان کرده بودند را به اعدام محکوم کرد.

درگیری‌ هنوز کمابیش در مناطق مختلف پورت سعید بخصوص در نزدیکی زندان مرکزی این شهر ادامه دارد و احتمال بالا رفتن قربانیان بسیار زیاد است.

گفتنی است که هم اکنون علاوه بر نیروهای پلیس، واحدهایی از نیروهای ارتش جهت نگهداری از مناطق حساس دولتی و تضمین امنیت عمومی در چند منطقه از استان پورت سعید مستقر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید