جوانان تونسی با رقص "افغان ها را رها کن " اسلام گرایان حاکم را به چالش کشیدند

در واکنش به تمامیت خواهی جنبش "النهضه" به رهبری غنوشی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از جوانان تونسی در واکنش به آنچه "تمامیت خواهی جنبش اسلام گرای النهضه جهت تحمیل نظریات خود بر جامعه" این کشور نامیدند، با اجرای رقص گروهی تحت عنوان" افغان ها را رها کن" راشد الغنوشی رهبر این جنبش را به چالش کشیدند.

در جهان عرب به اسلام گریان تندرو "افغان العرب" یعنی "افغان های عرب" اطلاق می شود که اشاره به نیروهای داوطلب عرب است که در جنگ علیه نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان، در کنار افغان های مخالف حضور روس ها جنگیدند و برخی از آنها در ادامه از طالبان حمایت کردند.

به گزارش العربیه این گروه از جوانان با بر با حمل پلاکارد و اجرای حرکات رقص تونسی و غربی به مخالفت خود با "اخوانی" کردن دولت تونس پرداختند.

در این فیلم ویدیویی شماری از جوانان دختر و پسر از دانشکده داروسازی دانشگاه المنستیر تونس، "خفقان ناشی از تندروی اسلام گرایان" را رد کرده و عشق به آزادی در تونس را شعار خود قرار دادند.

آنها با شعار "تونسی باش و از اسلام گرایی افغانی پرهیز کن"، اخوان المسلمین و سلفی های تونس را مورد انتقاد قرار دادند و تلاش کردند نشان دهند که کشورشان از تعدد فرهنگی برخوردار است.

عادل الطیفی کارشناس تاریخ معاصر عرب در گفت و گو با العربیه اظهار داشت که رقص گروهی جوانان تونسی خواست قشر وسیعی از جامعه تونس مبنی بر برخورداری از آزادی عقیده را به نمایش می گذارد.

به گفته وی این گونه نمایش ها نشان از عشق به زندگی و رد داستان های پس از مرگ در میان مردم تونس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید