اردوغان:" صهیونیسم یک جنایت ضد بشری است"

در کنفرانس انجمن اتحاد ادیان در وین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه28 -2-2013 همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان را به ابراز اظهارات "گمراه کننده و نادرست" متهم کرد.

رجب طیب اردوغان، در سخنرانی خود در نشست انجمن اتحاد ادیان سازمان ملل متحد که در وین برگزار شده بود، صهیونیسم را یک جنایت بشری برشمرد.

وی با مخاطب قرار دادن غربی ها گفته بود همانطوری که سخن گفتن درمورد "صهیونیسم و یهودیت" را ممنوع و رفتاری "فاشیستی و ضد انسانی" تلقی می کنید، "اسلام هراسی بیمارگونه" را نیز باید به عنوان "جنایتی علیه بشریت" اعلام کنید.

در همین حال رئيس کنگره خاخام های یهودی اروپا ضمن اعتراض شدید به اظهارات اردوغان، سخنان نخست وزیر ترکیه را هجومی آکنده از نفرت علیه یهودیان توصیف کرد.

کنگره خاخام های اروپا از 700 عضو تشکیل می شود و شمار یهودیان اتریش نیز به 1.7 میلیون نفر بالغ می گردد. همچنین 17 هزار نفر از جمعیت 76 ملیونی ترکیه یهودی هستند.

روابط میان اسرائیل و ترکیه بر اثر کشته شدن 9 امدادگر ترک در کشتی حامل مواد غذایی برای اهالی محاصره شده غزه در سال 2010 توسط کماندوهای اسرائیلی به طور کامل قطع شد.

در همین حال بنحاس گولدشمیت خاخام ارشد مسکو و رئیس کنگره خاخام های اروپا، هجوم اردوغان به صهیونیسم و انتقاد از آن را اقدامی آنتی سمتیسم (یهود ستیزانه) تشبیه کرد.

وی افزود:" چنین اظهاراتی نمی تواند قتل عام ارامنه و خانواده های آنها را به دست دولت عثمانی از یاد ببرد، جنایتی که تا هنوز دولت ترکیه از اعتراف به آن خوداری می کند.

از سوی دیگر "تومی ویتور" سخنگوی کاخ سفید آمریکا نیز اظهارات اردوغان را محکوم کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفت:" ما سخنان نخست وزیر ترکیه و توصیف صهیونیسم به عنوان جنایتی ضد بشری از سوی وی را یک توهین و اشتباه تلقی می کنیم".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید