فرار 45 نفر از دست گروگان گیران اسلام گرای الجزایری

15 نفر از آنها خارجی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

تاسیسات نفتی "عین مناس" در نزدیکی مرز لیبی واقع است که بطور مشترک توسط شرکت های بریتیش پترولیوم، استات اویل نروژ و شرکت ملی نفت الجزایر اداره می شود.

شرکت بریتیش پترولیوم تایید کرد که تاسیسات این شرکت در ساعت 5 بامداد روز چهارشنبه به وقت گرینویچ مورد حمله مردان مسلح قرار گرفت.

وزیر کشور الجزایر گفت: "مهاجمان درخواست کرده اند به آنها اجازه داده شود تا به شمال مالی بروند".

گروه مهاجم اعلام کرد:" الجزایر را به این دلیل برای این عملیات خود انتخاب کردیم تا درسی به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور کشور داده باشیم مبنی بر اینکه ما تحقیر مردم الجزایر از طریق گشودن فضای کشور برای نیروی هوایی فرانسه را هرگز نمی پذیریم".

سخنگوی شرکت استات اویل اعلام کرد که کمتر از بیست نفر از کارکنانش در تاسیسات مذکور حضور داشته که 9 تن از آنها نروژی هستند، اما این شرکت توضیحات بیشتری در این باره نداد.

یک شرکت غذایی فرانسوی که تامین مواد غذایی مورد نیاز کارکنان این تاسیسات را بر عهده دارد گفت:" 150 نفر از کارکنان الجزایری شرکت در ساختمان محل گروگان گیری حضور داشتند".

سخنگوی این شرکت فرانسوی گفت:" اطلاعاتی که به دست ما رسیده حاکی از آن است که حدود 60 تروریست از کشورهای همجوار با استفاده از تاریکی شب به این تاسیسات حمله کردند".

او گفت": آنها دست و پای تمام خارجی ها را بدون توجه به اینکه تبعه کدام کشورند، بستند."

او اضافه کرد که مهاجمان تا دندان مسلح هستند و بیم آن می رود که زندگی گروگان ها در خطر باشد.

خبرگزاری الجزایر گزارش داد که تعدادی الجزایری آزاد شدند، اما شمار آنها را اعلام نکرد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا گفت که ما با الجزایری ها در این باره از نزدیک همکاری می کنیم.

شرکت مهندسی ژاپنی ج.جی.سی گفت به نظر می رسد که 5 شهروند ژاپنی به گروگان گرفته شده اند.

فرانسه تهاجمی هوایی علیه اسلام گرایان شمال مالی را که به سوی پایتخت در حال پیش روی بودند در یازدهم ژانویه و به درخواست دولت آن کشور آغاز کرد. حال انتظار می رود که نیروهای زمینی فرانسه نیز وارد مالی شوند.

الجزایر سه شنبه اعلام کرد که مرز دو هزار کیلومتری اش را با مالی بسته است.

روز یکشنبه پاریس اعلام کرد که الجزیره اجازه داده است جنگنده های رافائل فرانسوی برای حمله به شورشیان شمال مالی از فضای آن کشور عبور کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید