نگرانی کشورهای غربی از خطر انتقال ده ها تن اورانیوم سوریه به ایران

به دلیل نیاز ایران به اورانیوم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طبق این گزارش تمام تصاویر ماهواره ای که در ماه های اکتبر، نوامبر و دسامبر سال گذشته از این مرکز گرفته شده اند، نشان می دهند که مقامات دمشق دستور قطع درختان اطراف این مرکز را داده اند اما دلایل مشخصی برای این تغییرات هنوز در دسترس نیست.

این روزنامه بریتانیایی در گزارش خود افزوده است که یکی از کشورهای بزرگ جهان نیز نگرانی خود درباره سرنوشت این مقدار اورانیوم را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ابلاغ کرده است.

مقامات سوری تا پیش از بمباران تاسیسات " الکبار" توسط جنگنده های اسرائیلی، داشتن برنامه هسته ای را تکذیب می کردند اما پس از آن که این تاسیسات در سال 2007 توسط جنگنده های اسرائیل بمباران شد سکوت اختیار کردند.

اسرائیل مدعی بود یکی از مراکز هسته ای سوریه را مورد هدف قرار داده اما دمشق هسته ای بودن این مرکز را تکذیب می کرد. اما پس از آنکه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی با سفر به سوریه، از وجود آثاری از اورانیوم خبر دادند این کشور به سکوت و عدم اظهار نظر در این مورد اکتفا کرد.

جامعه بین المللی طی این مدت چندین بار از وجود 50 تن اورانیوم نگهداری شده توسط رژیم سوریه به ویژه پس به بحرانی تر شدن وضعیت امنیتی این کشور ابراز نگرانی می کند.

فایننشال تایمز در گزارش خود نوشت نگرانی برخی کشورها از این بابت است که مبادا این اورانیوم که از حجم زیادی برخوردار است به ایران منتقل شود، چرا که به عقیده آنها ایران هم اکنون برای برنامه هسته ای اش به اورانیوم بیشتری نیاز دارد.

اما در گزارش نامی از این کشورهایی که نسبت به مساله ابراز نگرانی کرده اند به میان نیامده است.

گفتنی است اسرائیل که خود از یک زرادخانه هسته ای برخوردار است و نیز برخی کشورهای غربی با هرگونه فعالیت هسته ای در منطقه خاورمیانه شدیدا مخالفت می کنند و در راستای همین سیاست بود که اسرائیل در سال 1981 یعنی در آغاز جنگ ایران و عراق با بمباران مرکز هسته ای تموز درعراق آن را ویران ساخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید