در خطبه نماز روز عرفه مسلمانان به اتحاد و دوری جستن از اختلافات دعوت شدند

بیست ملیون ریال هزینه پوشش کعبه "کسوه الکعبه"

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

پوشش کعبه بیش از 20 میلیون ریال در سال هزینه دارد این مبلغ شامل دستمزد کارگرانی که مهارت بافندگی دارند و موادی تزئینی که به پارچه اضافه می شود. بر اساس گزارش خبر نگار العربیه بیش از 700 کیلوگرم ابریشم خام در ساختن این پارچه استفاده شده و مقادیری نقره و طلا نیز برای تزئین آن بکارگرفته شده است.

پارچه ای پوشش کعبه از 16 قسمت تشکیل شده و دارای 47 متر طول است که به صورت کمربندی کعبه را احاطه می کند و در سراسر این پوشش آیات قرانی با خطی زیبا که از طلا و نقره تهیه شده نوشته شده است.

بر اساس یک رسم بسیار قدیمی همه ساله در آستانه ماه ذی حجه کناره های پرده خانه خدا بالا زده می شود تا پرده کعبه شریف با توجه به انبوه زائرانی که به حج می آیند و قصد زیارت بیت الله الحرام را دارند ، سالم بماند.

پرده خانه خدا که از ابریشم بافته می شود با استفاده از بندهای محکمی در طول سال به حلقه هایی که در پای دیوارهای بیت الله وجود دارد ، بسته می شود . لایه زیرین پرده خانه خدا سفید رنگ است و وقتی که ببینده از دور به خانه که پرده از روی آن بالا زده شده است ، می نگرد ، حالتی شبیه به احرام بستن در چشم او می نشیند . بالا زدن پرده خانه خدا معمولا تا عید قربان به طول می انجامد و به این اقدام در اصطلاح عام " احرام بستن " خانه خدا می گویند. براساس یک رویه ، همه ساله در روز عرفه كه حجاج در مشاعر مقدسه هستند و حرم نسبتا خالی از جمعیت است ، پرده خانه خدا با پرده جدید تعویض می شود. پرده جدید به گونه ای بر بیت الله الحرام قرار داده می شود كه كاملا روی آنرا نپوشانده و از اطراف بالا زده شده است ، و در عین حال لایه زیرین سفید آن دیده نمی شود كه چون این اقدام مصادف با عید قربان و خارج شدن حجاج از احرام است ، طی قرون به آن "‌خارج شدن كعبه از احرام " می گویند .

کعبه مقدسترین و شریف ترین مکان برای مسلمانان است . در نگاه ظاهری به خانه خدا ، اولین چیزی که در چشم می نشیند ، پرده ای است که کعبه شریف را پوشانده است . پرده کعبه و متعلقات آن از زمان حضرت ابراهیم ( ع) تا کنون آن چنان قداستی داشته که تمام جزئیات آن مورد توجه دقیق مردم بوده است.هر ساله در روز عرفه پرده خانه خدا تعویض شده و پرده قبلی نیز به روسا و سران كشورهای اسلامی اهدا می‌شود.یكی از متعلقات كعبه كه همواره مورد عنایت خاص مردم و حكومتها بوده پوشش یا همان كسوه الكعبه است. پرده كعبه در طول تاریخ شاهد تحولات بسیاری بوده است.

در مورد اینكه چه كسی اولین پوشش را برای خانه خدا قرار داد اختلاف وجود دارد، اما بیشتر مورخان بر این باور هستند كه نخستین كسی كه كعبه را پوشاند حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع) بودند.

در عصر اسلام اولین كسی كه به كعبه پرده كرد پیامبر اسلام محمد بن عبدالله (ص) بود كه در جریان فتح مكه این كار را انجام داد.جنس پوشش از پارچه یمانی بود و پیامبر آن را از بیت المال تهیه كرد.در عهد ابوبكر از جنس پرده كعبه اطلاعی در دست نیست و در هیچیک از منابع موجود سخنی از آن به میان نیامده ولی در عهد عمر پرده كعبه از جنس قباطی بود كه نوعی پارچه مصری است.عمر به عامل خود در مصر نامه‌ای نوشت و از او خواست كه پرده كعبه در آنجا بافته شود و از آن زمان به بعد پرده را مصر تامین می‌كرد.عثمان نیز همین كار را می‌كرد و پرده از قباطی تهیه می‌شد و گاهی هم از بردهای یمانی بود.در زمان یزید بن معاویه كعبه را با دیباج خسروانی پوشاندند و همچنین در عصر ابن زبیر و عبد الملک بن مروان نیز كعبه با دیباج پوشانیده شد و هر كدام از این سه نفر را به عنوان اولین كسی كه پرده دیباج بر كعبه كرد نام برده اند.طبق گزارش تاریخ از عصر عباسیان نخستین پوشش كعبه به زمان مامون مربوط می‌شود.در زمان او كعبه را هر سال سه بار می‌پوشانیدند، یک بار در روز ترویه با دیباج سرخ، بار دوم در اول رجب با قباطی و مرتبه سوم در بیست و هفتم رمضان با دیباج سفید.در عهد متوكل عباسی نیز به همان سنت رفتار می‌شد و گاهی هر دو ماه یكبار كعبه پوشانیده می‌شد.

از سال 1967 موسسه ای توسط ملک عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی تاسیس شد و از آن زمان تا امروز پوشش کعبه در مکه ساخته می شود.

پادشاه سعودی در آن زمان بافندگان این پارچه بزرگ را از هند و مصر می آورد تا اینكه خود سعودی ها در مكه این صنعت را یاد گرفتند.بدین گونه اولین پوششی كه در خود مكه بافته شد در سال ‪ 1948 بود.این پوشش از حریر طبیعی
بودو رنگی مشکی داشت.

كارخانه‌ای كه پوشش خانه خدا را تهیه می‌كند از بافتهای دستی و ماشینی بهره می‌برد. بر روی این پوشش آیات قرآن مجید با خط زیبا و به شكل جالبی با نخهای طلا و نقره بافته می‌شود به طوری كه دهها كیلو طلا و نقره در ساخت آن استفاده می‌شود.جنس آن از حریر طبیعی و خالص و به رنگ مشكی است.

ارتفاع آن به 14 متر وطول آن به 47 متر می رسد و نوار دور این پوشش كه به عرض ‪ ‪ است.16 قطعه به شكل مربع از تزئینات اسلامی پوشیده شده است.

بر روی این نوار آیات قرآنی نوشته شده است كه در فواصل معین عبارات یا حی یا قیوم، یا رحمن یا رحیم و الحمدالله رب العالیمن و الله الصمد با رنگ طلایی كه اطراف خانه خدا را در بر می‌گیرد، نوشته شده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید