وضعیت بحرانی برق در ایران؛ وزارت نیرو: «به مرز هشدار رسیده‌ایم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش تعطیلات در ادارات بە دلیل گرمای بی‌سابقه، وزارت نیروی ایران از ثبت رکورد جدید نیاز مصرف برق خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری «دنیای اقتصاد»، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران با بیان اینکه‌ تقاضای مصرف برق کل کشور به بیش از 77 هزار مگاوات رسیده است، این میزان را «رکورد» عنوان کرد و گفت به مرز هشدار نزدیک شده‌ایم.

پیشتر مصطفی رجبی مشهدی مدیر عامل شرکت «توانیر»، از رسیدن مصرف برق به «محدوده بحرانی» خبر داده بود.

به گفته این مقام حد نصاب تقاضای مصرف برق در ایران برای بار سوم در سال جاری شکسته و به 77 هزار مگاوات رسیده است.

رسانه‌های جمهوری اسلامی روزانه در حالی آمار وضعیت مصرف برق در استانها را منتشر می‌کنند که تا پنج‌شنبه 21 تیر، ادارات 13 استان با «فلج برقی» مواجه شده بود.

از سوی دیگر نگرانی‌ها حاکی از افزایش خسارات به صنایع به دلیل قطع مکرر برق است. براساس گزارش‌های منتشر شده در ایران، فعالان صنف صنعت به دلیل جلوگیری از کاهش خسارات، خواستار رفع قطعی برق پیوسته هستند.

این درحالی است که کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران از رسیدن قطعی برق شهرک‌های صنعتی سراسر ایران به دو روز در هفته خبر داده و اعلام کرده، به دلیل این شرایط برخی تولیدکننده‌ها که برای روشن نگه داشتن ژنراتور‌ها نیاز به گازوئیل دارند به «قاچاق سوخت» هم متهم می‌شوند.

این کمیسیون برای جلوگیری از تعطیلی برق واحد‌های صنعتی خواستار «قطع برق بخش خانگی» شده است.

بحران قطعی اجباری برق در ایران منجر بە ایجاد خسارات فراوانی شدە است. در تازەترین گزارش یک نمایندە مجلس ایران از وارد شدن خسارات میلیاردی بە «شرکت صبانور» خبر دادە است.

بە گفتە علی اکبر رنجبرزادە، این کارخانە برق خود را از بخش خصوصی تامین می‌کرده اما با این وجود برق آن را قطع کرده اند.

چهارشنبه 20 تیر، انتشار تصاویر مختلف از بازارهای تهران و دیگر شهرها در رسانه‌های اجتماعی خبرساز شد. بر اساس این تصاویر قطع سراسری برق به تعطیلی مغازه‌ها و کسادی کامل بازار منجر شده و برخی شهروندان گفته‌اند روزانه بین دو تا چهار ساعت برق ندارند.

گرچه گزارشهای رسمی حاکی از بحرانی شدن وضعیت در پی قطعی اجباری برق است اما وزیر نیرو همچنان از برنامه‌ خود دفاع کرده و مدعی شد، طی سه سال اخیر قبض برق مشترکانی که مصرفشان «در چارچوب الگو بوده»، با افزایش چندانی مواجه نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size