سرپرست وزارت خارجه ایران: مذاکرات باواسطه با آمریکا برای رفع تحریم ادامه دارد

به گفته سرپرست وزارت خارجه ایران، این مذاکرات محرمانه پس از روی کار آمدن دولت رئیسی در پاییز و زمستان 1400 آغاز و پیگیری شد و بعد از وقفه‌ای در پاییز و زمستان 1401 از سر گرفته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی باقری‌کنی، سرپرست وزارت خارجه ایران در اظهاراتی گفت که گفت‌وگوهای با آمریکا با وساطت عمان برای رفع تحریم‌ها در جریان است.

به گزارش «انتخاب»، سرپرست وزارت خارجه ایران در گفت‌وگوی ویژه «شبکه خبر» گفت مذاکرات برای رفع تحریم‌ها «در جریان است و آن مسئله درحال پیگیری است».

باقری‌کنی گفت این مذاکرات هیچ سایشی با قانون اقدام راهبری مجلس ندارد و وقتی طرف مقابل در مذاکرات خواسته‌هایی را مطرح می‌کرد و می‌گفتیم که خلاف این قانون نمی‌شود عمل کرد، مجبور بود که بپذیرد.

به گفته سرپرست وزارت خارجه ایران، این مذاکرات محرمانه پس از روی کار آمدن دولت رئیسی در پاییز و زمستان 1400 آغاز و پیگیری شد و بعد از وقفه‌ای در پاییز و زمستان 1401 از سر گرفته شد.

علی باقری‌کنی همچنین گفت: «مسیر مذاکرات برای احیای برجام رو به جلو است و تلاش داریم تا روی کار آمدن دولت چهاردهم، زمینه‌های مناسبی را برای حرکت جدی در دولت جدید فراهم کنیم.»

مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهوری منتخب ایران که کار خود را هفتم مرداد ماه آغاز خواهد کرد خواستار احیای «برجام» و رفع تحریم‌ها با مذاکره با غرب شده است. این درحالی است که جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پیش از این اعلام کرده بود آمریکا آمادگی بازگشت به مذاکرات هسته‌ای با ایران را ندارد.

پزشکیان در جریان رقابت‌های انتخاباتی بر لزوم مذاکره با طرفین برجام از جمله آمریکا تاکید کرده بود و با توجه به اینکه دولت بایدن در ماههای آخر خود تا قبل از انتخابات آمریکا، قرار دارد، فرصت گروه دیپلماسی پزشکیان برای رسیدن به توافقی برای احیای برجام با مشارکت آمریکا بسیار محدود به نظر می‌آید.

از سوی دیگر، جناح اصولگرا که خود را بازنده انتخابات می‌بینند با توجه به قانون اقدام راهبردی مجلس که مانع از اجرای توافقات پادمانی و همچنین پروتکل الحاقی می‌شود می‌توانند دولت پزشکیان را نیز همچون دولت روحانی در مورد دستیابی به توافقات جدید تحت فشار قرار دهند.

با این حال مذاکرات احیای «برجام» با توجه به تخلفات ایران از برجام از جمله غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم که سه کشورهای اروپایی عضو برجام آن را فاقد توجیهات غیرنظامی می‌خوانند و مطرح شدن پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل، برای دولت پزشکیان با توجه به امکان بازگشت ترامپ به قدرت مسیری سخت خواهد بود، این درحالی است که آبان سال آینده مهلت اجرایی شدن برجام به پایان خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید