نتایج یک نظرسنجی؛ اینستاگرام محبوب‌ترین رسانه اجتماعی در ایران است

بر اساس گزارش «دیتاک» بیش از 3.7 میلیون کسب و کار در داخل کشور با وجود فیلتر شدن اینستاگرام در ایران همچنان در آن فعال هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک پیمایش ملی، اینستاگرام برای 72 درصد از مردم، محبوب‌ترین رسانه اجتماعی بوده است. تلگرام با 52 درصد و واتساپ 46 درصد در ایران محبوبیت دارند.

به گزارش «ایسنا»، این آمار چهارشنبه 20 تیر در نشست خبری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ارائه شد. مجید سلیمانی که مجری این پیمایش بوده است همچنین گفت: در این نظرسنجی که اردیبهشت ماه و با نمونه 14 هزار و 505 نفر انجام شده رسانه‌های اجتماعی داخلی از جمله روبیکا و ایتا محبوبیت کمتری داشته‌اند. اما با توجه به فلیتر بودن یوتیوب، 42 درصد مردم برای تماشای ویدئوها بیشتر از آپارات و 25 درصد از یوتیوب استفاده می‌کنند.

تمام رسانه‌های اجتماعی محبوب در جهان از جمله تیک‌تاک و ایکس در ایران فیلتر هستند اما براساس گزارش سالیانه «یکتانت»، از هر سه کاربر اینترنت ایرانی، حداقل ۲ نفر از فیلترشکن استفاده می‌کند.

گزارش «یکتانت» همچنین نشان می‌دهد که با وجود فیلترشدن اینستاگرام پس از اعتراضات سراسری سال 1401، میزان استفاده از آن همچنان رو به افزایش است. یک برآورد تازه حاکی‌ است ایران با حدود 44 میلیون کاربر اینستاگرام، هشتمین کشور جهان از نظر میزان استفاده از اینستاگرام است.

میزان استفاده کاربران اینترنت از اینستاگرام در ایران در چند سال اخیر (استات کانتر)
میزان استفاده کاربران اینترنت از اینستاگرام در ایران در چند سال اخیر (استات کانتر)

مجید سلیمانی اما می‌گوید در این نظرسنجی 24 درصد از پاسخگویان گفته‌اند از هیچ رسانه اجتماعی استفاده نمی‌کنند. همچنین 30 درصد مردم نیز اخبار را از طریق رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند.

در حالی که در نظرسنجی‌های مختلف میزان اعتماد مردم به اخباری که از رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند از اخبار صداوسیما بیشتر بوده، در نظرسنجی اخیر فقط 18.5 درصد پاسخگویان گفته‌اند به اخبار صداوسیما اعتماد زیادی دارند. این میزان برای روزنامه «کیهان»، تنها 5 درصد است.

بر اساس گزارش «دیتاک» بیش از 3.7 میلیون کسب و کار در داخل کشور با وجود فیلتر شدن اینستاگرام در ایران همچنان در آن فعال هستند.

تعداد کاربران فعال اینستاگرام در جهان به بیش از دو میلیارد یعنی یک چهارم جمعیت جهان رسیده است که بطور متوسط روزانه 30 دقیقه وقت خود را صرف آن می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید