کاخ سفید هشدار داد: تلاش ایران برای نفوذ به تظاهرات ضد اسرائیلی در آمریکا

روزنامه «هیل» از قول مدیر اطلاعات ملی آمریکا نوشت تظاهرات علیه دولت اسرائیل در آمریکا به‌دست عوامل حکومت ایران سازماندهی نشده، ولی حکومت ایران تلاش می‌کند در بین برخی از فعالان ضد اسرائیلی در آمریکا نفوذ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد حکومت ایران از موج تظاهرات علیه دولت اسرائیل در آمریکا برای پیشبرد مقاصد خود سوءاستفاده می‌کند.

کاخ سفید این اقدام ایران را غیرقابل قبول خواند.

به گزارش «ای‌بی‌سی نیوز»، آوریل هاینز، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا، سه‌شنبه 19 تیر، هشدار داد حکومت ایران قصد ایجاد اختلاف در جامعه آمریکا را دارد.

هاینز گفت عوامل حکومت ایران تحت پوشش فعالان اینترنتی، از اعتراضات علیه جنگ غزه تشویق کرده و از معترضان حمایت مالی می‌کنند.

هشدار کاخ سفید و مدیر اطلاعات ملی آمریکا

این هشدار در شرایطی صادر شد که درخواست‌ها از مقامات دولت آمریکا برای برخورد جدی‌تر با تظاهرات ضد دولت اسرائیل افزایش یافته است. این تظاهرات در پایان فصل آموزشی بهار در موسسات آموزشی آمریکا آغاز و در تابستان به سایر مناطق نیز کشیده شد.

در ماه‌های گذشته، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی آمریکایی شاهد تظاهرات گسترده‌ای علیه جنگ در غزه و محکومیت کشته شدن غیرنظامیان بودند که در برخی موارد به دستگیری دانشجویان و اساتید منجر شد.

کرین ژان‌پیر، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید آزادی بیان یک اصل اساسی برای دمکراسی آمریکا است، اما «این وظیفه دولت است که به شهروندان درباره عملیات نفوذ خارجی هشدار دهد».

او اضافه کرد:‌ « آمریکایی‌ها با گرایش‌های سیاسی مختلف با حسن نیت دیدگاه‌های متفاوت خود را درباره مناقشه در غزه نشان می‌دهند. آزادی بیان و ابراز مسالمت‌آمیز عقاید مختلف برای دمکراسی ما ضروری است.»

با این حال، ژان‌پیر هشدار داد این وظیفه دولت است که مانع تلاش برای تضعیف دمکراسی شده و از «تاثیرات مخرب نفوذ عوامل خارجی» جلوگیری کند.

تلاش ایران برای نفوذ در آمریکا

آوریل هاینز تاکید کرد باید درباره فعالان اینترنتی ناشناس که قصد سوءاستفاده از این اعتراضات را دارند، هوشیار بود. او در جلسه کنگره، در ماه مه، هشدار داده بود که ایران در حال افزایش اقدامات نفوذی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره آمریکا است و تلاش می‌کند اعتماد به نهادهای دموکراتیک این کشور را تضعیف کند.

هاینز این هفته گفت: «حکومت ایران تلاش می‌کند با استفاده از رسانه‌های اجتماعی درمیان فعالان سیاسی در آمریکا نفوذ کند.»

به گفته هاینز، این تهدیدات سایبری متکی بر برنامه سرویس‌های اطلاعاتی ایران است، که از طریق فعالان اینترنتی مستقر در ایران، برای ترویج دیدگاه‌های تهران به کار برده می‌شود.

یکی از مسئولان دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید این هشدار نشان می‌دهد چگونه کشورهای خارجی تلاش می‌کنند درآستانه انتخابات آمریکا از موضوعات مناقشه‌برانگیز سوءاستفاده کرده و به شکاف‌ها در جامعه و بدبینی به آمریکا دامن بزنند.

این منبع می‌گوید حکومت ایران علاقه‌ قدیمی به بهره‌برداری از تنش‌‌‌های سیاسی و اجتماعی در آمریکا از طریق رسانه‌های اجتماعی دارد.

کاملا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در مصاحبه با مجله «نیشن» گفته بود احساسات جوانان معترض آمریکایی هوادار فلسطین را درک می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز پیشتر درباره تظاهرات علیه جنگ غزه گفته بود حق اعتراض بدیهی است، ولی نباید به آشوب منجر شود. او با اشاره به تظاهرات معترضان در دانشگاه کلمبیا گفته بود خرابکاری و شکستن پنجره‌ها، تعطیلی دانشگاه‌ها و آشوب، تظاهرات مسالمت‌آمیز به حساب نمی‌آید. او همچنین تاکید کرده بود یهودی‌ستیزی نباید جایی در موسسات آموزشی داشته باشد.

در همین حال، روزنامه «هیل» از قول مدیر اطلاعات ملی آمریکا نوشت تظاهرات علیه دولت اسرائیل در آمریکا به‌دست عوامل حکومت ایران سازماندهی نشده، ولی حکومت ایران تلاش می‌کند در بین برخی از فعالان ضد اسرائیلی در آمریکا نفوذ کند.

این مقام اطلاعاتی می‌گوید: «آمریکایی‌هایی که هدف کارزار حکومت ایران قرار گرفته‌اند ممکن است از این موضوع آگاه نباشند که با عوامل یک حکومت خارجی در ارتباط بوده یا مورد حمایت آن‌ها قرار دارند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید