سخنگوی وزارت خارجه ایران: مذاکره باواسطه با آمریکا ادامه دارد

کنعانی ضمن تکذیب ادعای کارشکنی روسیه برای عضویت ایران در پیمان بریکس گفت در زمینه پیشرفت‌های زیادی درباره استفاده از کارت‌های شتاب بین ایران و روسیه صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اظهاراتی گفت که روند مذاکره با واسطه با دولت آمریکا جاری است و هر زمانی که نیاز باشد جزییات آن منتشر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، کنعانی، در نشست خبری هجدهم تیر در وزارت خارجه گفت: «گفت‌وگوی باواسطه با طرف آمریکایی در فواصل مختلف انجام شده و روند مذاکرات جاری است. ایران پایبند به میز مذاکره است و در مسیر تامین منافع ملی کشور همواره تلاش داشته که از مسیرهای دیپلماتیک به بهترین نحو استفاده کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین مواضع مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا درباره انتخابات ریاست جمهوری در ایران را «مداخله‌جویانه و غیرقابل قبول» توصیف کرد، این سخنان در پاسخ به انتقاد برخی از مقامات دولت‌های غربی در زمینه برگزاری انتخابات غیردمکراتیک در ایران اظهار شده است.

او همچنین در اولین نشست خبری پس از انتخاب مسعود پزشکیان نامزد اصلاح‌طلب به ریاست جمهوری، گفت: «دستگاه دیپلماسی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی با تمام توان خود در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود. در این زمینه مشورت‌ها و تبادل نظرها با رئیس جمهور منتخب در عالی‌ترین سطح وزارت خارجه انجام شده است و همکاری‌ها و مشورت‌ها در این حوزه با رئیس‌جمهور منتخب روزمره است و تا تشکیل دولت جدید ادامه پیدا می‌کند.»

ناصر کنعانی در پاسخ به سوالی درباره رابطه با چین پس از استقرار دولت جدید به ریاست مسعود پزشکیان، گفت رابطه با چین به عنوان یک کشور مهم و موثر در منطقه ادامه خواهد یافت و امیدواریم شاهد گسترش روابط ایران با کشورهای دوست از جمله چین باشیم.

او همچنین در پاسخ به این سوال که از مقامات اروپایی برای مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری دعوت خواهد شد؟ گفت وزارت خارجه درحال برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب است و به محض نهایی شدن برنامه‌ریزی‌ها و مشورت‌ها، جزییات آن منتشر خواهد شد.

او در همین حال گفت: «اتخاذ رفتارهای غیر سازنده و تقابلی از سوی برخی از کشورهای اروپایی مانع پیشرفت روابط ایران با این کشورها شده است اما «ما به هر گام مثبتی، پاسخ مثبت می‌دهیم».

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تکذیب ادعای کارشکنی روسیه برای عضویت ایران در پیمان بریکس گفت در زمینه پیشرفت‌های زیادی درباره استفاده از کارت‌های شتاب بین ایران و روسیه صورت گرفته است.

ناصر کنعانی همچنین درباره موضع جمهوری اسلامی مقابل حمله گسترده اسرائیل به حزب‌الله لبنان هشدار داد که «ایران‌ حمایت از لبنان را یک‌ اصل می‌داند» و در موقع مناسب از لبنان حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size