کاهش قیمت دلار پس از اعلام پیروزی پزشکیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارزش برابری دلار در بازار آزاد ایران از صبح شنبه ۱۶ تیر و پس از اعلام پیروزی مسعود پزشکیان، نامزد اصلاح‌طلب با روند کاهشی به پایین‌ترین میزان خود در چند هفته اخیر رسید.

به گزارش «اقتصادنیوز»، از صبح شنبه و در اولین روز هفته، روند کاهشی ارزش برابری دلار آغاز شده و تا ظهر امروز به وقت تهران قیمت اسکناس دلار به ۵۸.۷۰۰ تومان رسیده است. روند کاهش ارزش دلار از روز پنج‌شنبه و پس از قوت گرفتن احتمال پیروزی پزشکیان شروع شده بود. اما به نسبت روز پنج‌شنبه قیمت دلار از کانال ۶۰ هزار تومانی به کانال ۵۰ هزار تومانی سقوط کرده است.

با این حال نویسنده گزارش «اقتصادنیوز» نوشته است: «معامله گران معتقدند جناح کاهشی در واکنش به نتیجه انتخابات در بازار ارز فعال شده است اما نوسان نزولی حاکم بر بازار نشانگر تغییر روند نیست و بازار تنها به این رخداد سیاسی واکنش هیجانی نشان داده است.»

قیمت رسمی دلار در روز شنبه ۳۹ هزار و ۷۲ تومان اعلام شده است که نسبت به هفته پیش کاهش یافته است.

این درحالی است که «اقتصادآنلاین» هم از رشد کم سابقه شاخص سهام در بورس تهران به میزان ۳۸ هزار واحد خبر داده است. به گزارش این سایت، تا ظهر امروز،شاخص کل بورس از دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد هم فراتر رفته و بورس به رنگ سبز درآمده است.

سایت «شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز» نیز قیمت دلار را تا ظهر امروز حدود ۵۹ هزار تومان اعلام کرده است که نسبت به ابتدای روز با کاهشی در حدود ۲.۵ درصد روبرو شده است. میانگین قیمت دلار در یک ماه گذشته حدود ۶۱ هزار تومان بوده است. قیمت دلار در پایان ریاست جمهوری حسن روحانی حدود ۲۵ هزار تومان بود که در سه سال اخیر بطور میانگین به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده است.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار پس از آغاز به کار دولت پزشکیان در مرداد ماه با چشم‌انداز احیای برجام وجود دارد.

سایت‌های اقتصادی ایران در فروردین ماه گذشته از رشد بیش از ۱۷۵ درصدی قیمت دلار در دوران ریاست جمهوری رئیسی خبر داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید