پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات با آشفتگی اصول‌گرایان روبرو شد

چهره‌های شاخص گروه سعید جلیلی پس از اولین اعلام نتایج توسط ستادانتخابات وزارت کشور در ساعت ۲ بامداد به وقت تهران، به ابراز خشم، نگرانی و دلسردی از نتایج انتخابات پرداختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مسعود پزشکیان، نامزد اصلاح‌طلب انتخابات با کسب بیش از ۱۶ میلیون رای برنده چهارمین انتخابات ریاست‌جهوری ایران اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، ستاد انتخابات وزارت کشور در ساعت ۶.۴۰ بامداد پایان شمارش آرا در حوزه‌های راگیری را اعلام کرد و بنا بر اعلان محسن اسلامی سخنگوی این ستاد، مسعود پزشکیان ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای و سعید جلیلی: ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ رای را به دست آورد

آخرین نتایج رسمی انتخابات
آخرین نتایج رسمی انتخابات

سخنگوی ستاد انتخابات کشور مجموع آرا در داخل و خارج از کشور را بیشتر از ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و معادل ۴۹.۸ درصد واجدین شرایط رای، اعلام کرده است.

Advertisement

ستاد انتخابات کشور، حدود چهار ساعت پس از پایان رای‌گیری، اعلام مرحله به مرحله به نتایج شمارش آرا را آغاز کرده بود که در همان نخستین مرحله مسعود پزشکیان بیشترین رای را داشت و برخی از طرفداران او در تهران و تبریز به خیابان‌ها آمده و به شادی پرداختند.

این درحالی بود که کانال تلگرام «رجانیوز» وابسته به جبهه پایداری کهپشتیبان اصلی سعید جلیلی، نامزد اصولگرا بود قبل از اولین اعلام نتایج ستاد انتخابات وزارت کشور از شکست جلیلی خبر داده و حتی تعداد آرایهر دو نامزد را نیز را تخمین زده بود.

کانال تلگرامی «رجانیوز» در ساعت ۲ بامداد به وقت تهران در پستی نوشت: «پیش‌بینی‌ می‌شود پزشکیان با نزدیک به ۱۶ میلیون رای پیروز انتخابات باشد. برآوردها رای سعید جلیلی را در حدود ۱۳ میلیون نشان می‌دهد». کمتر از نیم ساعت بعد ستاد انتخابات وزارت کشور نتایج شمارش آرا در برخی از حوزه‌ها و از مجموع حدود ۲.۵ میلیون رای را به نفع پزشکیان اعلام کرد.

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که جبهه پایداری جناح تندروی اصولگرایان که در دولت، مجلس و قوه قضاییه و سایر ارگان‌هایاصلی کشور از جمله صداوسیما نفوذ بسیاری دارد از او حمایت می‌کند باسومین شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری روبرو شده است.

چهره‌های شاخص گروه سعید جلیلی پس از اولین اعلام نتایج توسط ستادانتخابات وزارت کشور در ساعت ۲ بامداد به وقت تهران، به ابراز خشم، نگرانی و دلسردی از نتایج انتخابات پرداخته و به ویژه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس نامزد اصولگرای ریاست جمهوری را به دلیل عدم ائتلاف باجلیلی در دور اول انتخابات مورد نکوهش قرار داده‌اند.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که ۸ تیرماه برگزار شد، مسعود پزشکیان اصلاح‌طلب با سه نامزد اصولگرا یعنی سعید جلیلی، مصطفی پورمحمدی و محمدباقر قالیباف رقابت می‌کرد که در مجموع پزشکیان بانزدیک با بیش از ۱۰ میلیون و جلیلی با بیش از ۹ میلیون رای به دور دوم راه یافتند. آرای قالیباف در آن انتخابات بیش از ۳ میلیون رای اعلام شد.

سعید جلیلی در واکنش به پیروزی نامزد اصلاح‌طلب، در مصاحبه باصداوسیما گفت باید همه به رئیس‌جمهور جدید کمک کنیم.

مسعود پزشکیان در اولین واکنش به اعلام پیروزی خود در انتخابات در پستی در شبکه ایکس از مردم خواست تا او را در این مسیر دشوار تنها نگذارند.

حسن روحانی، ريیس‌جمهور پیشین ایران یکی از اولین کسانی بود که در پیامی به پزشکیان تبریک گفت و این انتخابات را مشابه همه‌پرسی برای برگزیدن دیپلماسی هوشمندانه و احیای برجام دانست و نوشت: «ملت نشان داد که خواهان تحول جدی در حکمرانی کشورند.»

وزیر کشور دولت رئیسی، احمد وحیدی نیز صبح امروز به «رئیس‌جمهور منتخب» تبریک گفت. با توجه به اینکه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور قبلی ۳۰ اردیبهشت در سانحه سقوط هلی‌کوپتر کشته شده است، هنوز جزییات کامل چگونگی انتقال قدرت به رئیس‌جمهور بعدی پس از اعلام نتایج انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری، اعلام نشده است.

محمد مخبر، معاون رئیسی درحال حاضر سرپرست ریاست جمهوری ایران است. انتظار می‌رود پس از تایید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، زمان انتقال قدرت به نهمین رئیس‌جمهور نیز اعلام شود.

بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با توجه به انتشار تصاویر بسیاری که از حوزه‌های رای‌گیری کم جمعیت یا خالی منتشر شده است به ابراز تردید در آمار ۴۹.۸ درصدی مشارکت پرداخته‌اند.

این درحالی است که آمار رسمی مشارکت در دور اول انتخابات ۳۹.۹ درصد اعلام شده بود. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته و در اولین ساعت آغاز رای‌گیری در هنگام رای دادن در انتخابات گفت «شنیده است» که میزان مشارکت در انتخابات بیشتر شده است، او گفت اگر چنین امری صحت داشته باشد موجب خرسندی است.

به دنبال پیروزی پزشکیان در انتخابات، در اولین روز کاری هفته در ایران، رسانه‌های اقتصادی از بالا رفتن شاخص‌ها و «سبز شدن» بورس تهران خبر داده‌اند. به نوشته «اقتصاد نیوز» صبح امروز قیمت دلار هم در بازار آزاد با کاهش روبرو شده است.

درحالی که واکنش‌های داخلی و خارجی از جمله پیام تبریک بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به پیروزی نامزد اصلاح‌طلب در چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد، مسعود پزشکیان و گروه او قرار است ظهر امروز در تهران یک کنفرانس خبری برگزار کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید