خامنه‌ای در دیدار با پزشکیان: «روند افزایشی مشارکت» در دور دوم مایه خرسندی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسعود پزشکیان، رئیس جمهوری منتخب ایران، شنبه 16 تیر با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیدار كرد و ضمن تبریک پیروزی پزشکیان از «روند افزایشی مشارکت» در دور دوم انتخابات ابراز خرسندی کرد.

رهبر جمهوری اسلامی ضمن اظهار امیدواری به این که «پزشکیان با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و دیگر ظرفیت‌های فراوان کشورش در مسیر پیشرفت و آبادانی گام بردارد» با بیان توصیه‌هایی به وی، برای رئیس‌ جمهوری منتخب کشورش آرزوی توفیق کرد.

مسعود پزشکیان، رئیس جمهوری منتخب ایران هم در سخنرانی خود ضمن اشاره به وعده‌های بی‌عمل مقامات و رؤسای جمهوری پیشین ایران از ابتدای انقلاب تاکنون در قبال مردم این کشور، گفت:«اول باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که اگر ایشان نبود، تصور نمی‌کنم از این صندوق‌ها اسم من در می‌آمد».

به گزارش سایت «انتخاب»، پزشکیان همچنین گفت: «من آمده‌ام تا با هم سایه تحریم و تهدید و جنگ را از ایران دور کنیم»، وافرود: « اصلاحات را باید به پیش بریم.»

این در حالی است که پس از پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شنبه 16 تیر در نامه‌ای به او نوشت که دولت جدید ایران باید راه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را ادامه دهد.

او از پزشکیان خواست «رفتارهای رقابتی دوران انتخابات به هنجارهای رفاقتی تبدیل شود.»

خامنه‌ای در این نامه، انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران را «آزاد و شفاف» توصیف کرد و مدعی شد «بیش از 55 میلیون رای» در دو مرحله از این انتخابات در صندوق‌ها انداخته شد.

رهبر ایران انتخاباتی که با پیروزی پزشکیان پایان یافت را «رویارویی با غوغای دست‌ساز تحریم»‌ خواند. ستاد انتخابات وزارت کشور ایران می‌گوید میزان مشارکت در دور اول 39.92 و در دور دوم 49.8 درصد بوده است. این پایین‌ترین میزان مشارکت در انتخابات جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته است. مقام‌های ایرانی می‌گویند میزان مشارکت مردم در انتخابات دهه شصت و هفتاد شمسی نزدیک به 80 درصد ثبت شده بود.

انتخابات ایران از اهمیت بالایی برای کشورهای دیگر برخوردار بود. ایران در مرکز بسیاری از بحران‌های منطقه‌ای، از جمله جنگ غزه و پرونده فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم