کارمند پیشین صداوسیما پس از اخراج از فرانسه به ایران بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بشیر بی‌آزار، مدیر سابق صداوسیما که در فرانسه به اتهامات امنیتی بازداشت شده بود، چهارشنبه 13 تیر، آزاد شد و به ایران بازگشت.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، مدیرسابق دفتر موسیقی و سرود صداوسیما که 18 خرداد در شهر متز فرانسه بازداشت شده بود، پس از اخراج از این کشور با استقبال مقامات ایرانی به تهران بازگشته است.

بشیر بی‌آزار که سالها در بریتانیا اقامت داشت و به همکاری با سفارت جمهوری اسلامی و نهادهای وابسته به حکومت ایران در لندن می‌پرداخت، از سال 2022 به همسر خود در فرانسه پیوسته بود.

برخی روزنامه‌نگاران ایرانی در لندن و پاریس می‌گویند بشیر بی‌آزار با توییت‌های خود آنها را مورد آزار قرار داده یا به تصویربرداری از برخی از خبرنگاران ایرانی رسانه‌های فارسی‌زبان و پست کردن آنها در اینستاگرام و توییتر خود پرداخته است. توییتر حساب قبلی او را به همین دلیل و همچنین ارائه اطلاعات غلط و جانبداری از سازمان‌هایی که تروریستی شناخته شده‌اند، مسدود کرده بود.

وکیل بشیر بی‌آزار نیز تایید کرده است که اتهام او ارتباط با سپاه و تلاش برای نفوذ به نفع حکومت ایران بوده است و از فرانسه اخراج شده است. رسانه‌های فرانسوی خبر می‌دهند که در جلسه دادگاه، همکاری بی‌آزار با واحد 840 نیروی قدس سپاه پاسداران مورد رسیدگی قرار گرفته است.

به نوشته هفته‌نامه فرانسوی له‌پون، بی‌آزار عامل نفوذی و همکار سرویس اطلاعاتی حکومت ایران بوده و با واحد 840 نیروی قدس سپاه ارتباط داشته است.

واحد 840 نیروی قدس سپاه پاسداران مسئول انجام عملیات تروریستی علیه مخالفان جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر شناخته شده است.

دولت جمهوری اسلامی پس از بازداشت بی‌آزار تلاش گسترده‌ای برای آزادی او انجام داد و 10 روز بعد لوئی آرنو، شهروند فرانسوی که همزمان با آغاز اعتراضات سراسری در ایران در سال 1401 دستگیر و زندانی شده بود را آزاد کرد.

محمد مهدی رحیمی، مدیر روابط عمومی رئیس‌جمهوری، شامگاه چهارشنبه از آزادی بی‌آزار در شبکه ایکس خبر داده و نوشته بود: «بشیر بی‌آزار که به دلایل واهی و به طور غیرقانونی چند هفته قبل در فرانسه دستگیر و زندانی شده بود، آزاد شده و در مسیر بازگشت به میهن است.»

کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز از آزادی بی‌آزار استقبال کرده و آن را نتیجه «تلاش‌های دیپلماتیک، حقوقی و قضایی در حمایت از ایرانیانِ خارج از کشور» خواند.

به گزارش «فرانس اینفو»، روز چهارشنبه، نماینده وزارت کشور فرانسه در جلسه دادگاه برای اخراج بی آزار، او را عامل نفوذی جمهوری اسلامی خوانده و گفته بود اقدامات بی‌آزار در آزار دادن مخالفان حکومت ایران نگران‌کننده است.

گروهی از سازمان‌های حقوق بشری، فعالین و روزنامه‌نگاران مستقل خواستار محاکمه بی‌آزار در خاک فرانسه شده و وی را «عامل جمهوری اسلامی که به دنبال جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالان و روزنامه‌نگاران تبعیدی و ارعاب و تهدید آنها بوده» خوانده‌ بودند.

بشیر بی‌آزار در بدو ورود به ایران مورد استقبال مقامات رسمی حکومت ایران قرار گرفته است. رسانه‌های ایران تصاویری از حمید نوری در فرودگاه خمینی که به استقبال بی‌آزار رفته بود را منتشر کرده‌اند. حمید نوری به جرم مشارکت در قتل‌عام زندانیان سیاسی در دهه 60 و جنایت علیه بشریت در سوئد زندانی بود اما سه هفته پیش در جریان مبادله زندانیان به ایران بازگشت.

در همین حال علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در حساب ایکس خود نوشت: «بعد از دیپلمات اسدی و حمید نوری، بشیر بی‌آزار هم با پیگیری‌های مستمر دستگاه دیپلماسی به وطن و آغوش خانواده بازگشت. باز هم خبر‌های خوش در راه است...»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید