ایران خواستار تشکیل نهادی مشابه پیام‌رسان مالی AFTF شد

قرار داشتن ایران در لیست سیاه AFTF، یکی از موضوع‌های داغ کاندیداهای انتخابات بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)


در حالی که گروه ویژه اقدام مالی اف‌ای‌تی‌اف (FATF) جمعه 8 تیر، در نشست عمومی خود در سنگاپور، ایران را در فهرست سیاه خود باقی نگه داشت، «محمدرضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی ایران در روسیه خواستار تاسیس نهادی مشابه این نهاد «جهت دوری جستن از تحریم‌ها» شد.

فرزین که به منظور شرکت در کنگره مالی روسیه و انجام مذاکرات دوجانبه با همتای خود در حوزه پولی و بانکی چهارشنبه 14 تیر وارد سن‌پترزبورگ شد، رسما خواستار استفاده تهران و مسکو «از ارزهای محلی برای دور شدن از تحریم ها و سلطه دلار بر مبادلات مالی بین المللی» شد.

این مقام جمهوری اسلامی در حالی این ایده را مطرح کرده و گفته «ایران هم اکنون تمامی مقررات مرتبط با پولشویی مطابق با قوانین بین‌المللی را رعایت می‌کند»، که پیام‌رسان مالی FATF در آخرین نشست خود این کشور را به همراه میانمار و کره‌شمالی، همچنان «حوزه‌ پرخطر» معرفی کرده و از همه اعضا خواسته است تا بررسی های لازم را افزایش و اقدامات متقابلی را برای محافظت از سیستم مالی بین‌المللی اعمال کنند.

قرار داشتن ایران در لیست سیاه AFTF، یکی از موضوع‌های داغ کاندیداهای انتخابات بود.

سه‌شنبه 12 تیر، مصطفی افضلی‌فرد نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در همایش هواداران سعید جلیلی در اردبیل گفته بود، تنها در سه بند اف ای تی اف که مرتبط با دیدگاه تهران با غرب بر سر مسئله تروریسم است اختلاف نظر داریم.

افضلی‌فرد گفته بود:« گروه هفت فکر می‌کنند که فلسطین، حزب‌الله و انصارالله تروریسم است در حالی که ما آنها را مجاهد می‌دانیم و بر این باوریم هیچ وقت این گروه‌های شبه‌نظامی نمی‌توانند در ردیف تروریسم جهانی قرار گیرند».

ایران درحالی به دنبال ایجاد یک کار گروه مالی مشابه است که به نظر می‌رسد اقدامی در راستای حل اختلاف نظر با طرف مقابل را بر نخواهد داشت.
در مقابل ادامه ایران در لیست سیاه، کشورهایی مانند ترکیه و جاماییکا پس از «موفقیت در رفع نقائص استراتژیکی خود» از لیست خاکستری خارج شدند.
سە‌شنبه 12 تیر، علی طیب‌نیا فرمانده اقتصادی مسعود پزشکیان در جریان یک سخنرانی اذعان کرد «با ادامه قرار گرفتن ایران در لیست اف‌ای‌تی‌اف تعاملات کشور با خارج دچار محدودیت می‌شود و ما حتی درآمدهای نفتی‌مان را هم دیگر نمی‌توانیم به کشور منتقل بکنیم».

او در بخش دیگری از سخنانش گفته:«نمی‌توانیم سرمایه‌های ایرانی‌ها را از خارج به داخل بیاوریم و تمام تعاملات ما حذف می‌شود».

طیب‌نیا با انتقاد از عملکرد دولت رئیسی در اینباره گفته :«متاسفانه دوباره عده‌ای با دست خودشان کشور را به لیست سیاه برگرداندند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید