انتخابات ایران؛ گزارش‌ها از احتمال کاهش مشارکت دوباره در دور دوم

اصلاح‌طلبان می‌کوشند تا در رسانه‌های اجتماعی از اکثریت مردم که انتخابات دور اول را تحریم کردند بخواهند تا برای جلوگیری از ریاست جمهوری جلیلی به پای صندوق‌های رای بیایند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک روز باقی مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ایران، برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمال کاهش میزان مشارکت مردم بیشتر شده است.

بر اساس نظرسنجی «ایسپا» 45 درصد از پاسخ‌گویان گفته‌اند که در دور دوم انتخابات شرکت خواهند کرد درحالی که بر اساس نظرسنجی‌های چند موسسه وابسته به حکومت تا پیش از انتخابات 8 تیر، این میزان به طور میانگین 46.2 درصد بود.

در نظرسنجی ایسپا که نتایج آن پنج‌شنبه 14 تیر منتشر شده، طرفداران پزشکیان 49.5 درصد و طرفداران جلیلی 43.9 درصد بوده‌اند. 4.8 درصد نیز گفته‌اند هنوز نمی‌دانند به چه کسی رای خواهند داد.

نظرسنجی ایسپا از آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
نظرسنجی ایسپا از آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

ایسپا اعلام کرده است که 52 درصد از مردم از پاسخگویی به سوالات این نظرسنجی خودداری کرده‌اند. براساس نتایج این نظرسنجی همچنان بی‌علاقگی به تبلیغات انتخاباتی نامزدها در بین مردم ادامه دارد. با وجود دو مناظره پرتنش بین مسعود پزشکیان نامزد اصلاح‌طلب و سعید جلیلی نامزد اصول‌گرا، فقط 34 درصد از پاسخگویان مناظره اول و 39.8 درصد مناظره دوم را تماشا کرده‌اند.

در همین حال برخی از موسسات نیز با استفاده از میزان تعامل در رسانه‌های اجتماعی به تحلیل داده‌ها پرداخته‌اند که به نظر می‌رسد در اغلب موارد پزشکیان بیش از جلیلی درمعرض توجه بوده است. به نوشته سایت «فرارو»، در یک برآورد از این داده‌ها، پزشکیان با 51.1 درصد شانس بیشتری برای برنده شدن در انتخابات روز جمعه را دارد.

در حالی که فعالان حقوق بشر در داخل کشور، از جمله نرگس محمدی برنده جایزه نوبل صلح و برخی از سینماگران و هنرمندان مشهور از جمله جعفر پناهی خواستار تحریم انتخابات شده‌اند، اصلاح‌طلبان می‌کوشند تا در رسانه‌های اجتماعی از اکثریت مردم که انتخابات دور اول را تحریم کردند بخواهند تا برای جلوگیری از ریاست جمهوری جلیلی به پای صندوق‌های رای بیایند.

مهدی کروبی از رهبران اصلاحات و نامزد انتخابات 1388 که سالها است در حصر است در پیامی خواستار شرکت مردم در دور دوم انتخابات شده است، به نوشته «اعتماد آنلاین» او نوشته است: « باید قدرت اکثریت را نشان داد. باید کار ناتمام را تمام کنیم. باید در 15 تیر دوباره به مسعود پزشکیان رای دهیم.»

در همین حال روزنامه کیهان هم از مردم خواسته است تا با شرکت در انتخابات سبب تداوم دولت رئیسی شوند.

پیش از این تنها یک بار انتخابات ریاست جمهوری در ایران به دور دوم کشیده شده بود که نتایج رسمی این انتخابات در سال 1384 نشان داد از میزان مشارکت در دور دوم کاسته شده است. در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که جمعه 8 تیر برگزار شد بنا برآمار رسمی فقط 39 درصد از مردم شرکت کردند.

در حالی که آمار اغلب حوزه‌های رای‌گیری در شهرهای مختلف جهان در دور اول هنوز رسما منتشر نشده است، اما به گزارش «خبرآنلاین»، علی متین‌فر کاردار جمهوری اسلامی در لندن برای مخالفان جمهوری اسلامی که جمعه گذشته در برابر مراکز را‌ی‌گیری تجمع کرده بودند «خط و نشان کشیده است» و آنها را تهدید به تعقیب قضایی کرده است. در همین حال کاظم غریب‌آبادی، معاون قوه قضاییه نیز تاکید کرده است برای کسانی که در خارج از کشور به گفته او برای شرکت شهروندان ایرانی در انتخابات ریاست جمهوری مانع ایجاد کرده‌اند پرونده کیفری تشکیل می‌شود.

با این حال بسیاری از احزاب و شخصیت‌های مخالف حکومت ایران در خارج از کشور ضمن اعلام تحریم انتخابات، اعلام کرده‌اند بار دیگر در برابر مراکز رای‌گیری در شهرهای مختلف تجمع خواهند کرد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با حدود 60 هزار شعبه اخذ رای در داخل کشور و خارج از کشور، روز جمعه 18 تیر برای تعیین نهمین رئیس‌جمهوری حکومت ایران برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید