مشاور خامنه‌ای: در صورت حمله اسرائیل با تمام قوا از حزب‌الله دفاع می‌کنیم

خرازی گفت اگرچه «اختلاف نظرهایی» بین دو نامزد اصلاح‌طلب و اصول‌گرای ریاست جمهوری درباره سیاست خارجی وجود دارد اما راهبردهای اصلی سیاست خارجی که توسط خامنه‌ای تعیین می‌شوند، باید اجرا شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کمال خرازی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی به اسرائیل هشدار داد حمله گسترده به لبنان و حزب‌الله، اسرائیل را با خطر آغاز درگیری منطقه‌ای روبرو می‌کند.

خرازی، در گفت‌وگو با «فایننشال تایمز» گفت که اگر اسرائیل جنگی تمام عیار علیه حزب‌الله لبنان آغاز کند، حکومت ایران و «محور مقاومت» با تمام قوا از حزب‌الله دفاع می‌کنند.

با این حال، خرازی می‌گوید جمهوری اسلامی مایل به جنگ منطقه‌ای نیست و آمریکا باید دولت اسرائیل را برای جلوگیری از حمله به حزب‌الله تحت فشار قرار دهد تا مانع از گسترش تنش شود.

او تاکید کرد که در صورت حمله اسرائیل به حزب‌الله و بروز جنگ تمام عیار، «همه مردم لبنان، کشورهای عربی و اعضای محور مقاومت از حزب‌الله علیه اسرائیل پشتیبانی می‌کنند».

مشاور رهبر ایران می‌گوید اگر جنگی در لبنان در بگیرد، ایران چاره‌ای جز مداخله و حمایت با تمام قوا از حزب‌الله ندارد. اما گسترش جنگ به نفع هیچکس نیست، نه ایران و نه آمریکا.

به گزارش فایننشال تایمز در حالی که نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل جمعه هشتم تیر درباره وقوع «جنگی ویرانگر» در صورت حمله اسرائیل به لبنان و استفاده از همه گزینه‌ها در منطقه برای حمایت از حزب‌الله هشدار داده بود، یک مقام رسمی ایران به فایننشال تایمز گفت که بعید است در صورت آغاز جنگ بین دو طرف، دولت ایران مستقیما خود را درگیر آن کند و در عوض نیروهای وابسته به خود را در منطقه علیه اسرائیل بسیج می‌کند.

خرازی در مصاحبه با فایننشال تایمز گفت که اگرچه «اختلاف نظرهایی» بین دو نامزد اصلاح‌طلب و اصول‌گرای ریاست جمهوری درباره سیاست خارجی وجود دارد اما راهبردهای اصلی سیاست خارجی که توسط علی خامنه‌ای تعیین می‌شوند، باید اجرا شوند.

به گفته خرازی، نتایج انتخابات می‌تواند به گشایش تازه‌ای در روابط ایران و غرب منجر شود اما مشروط بر آنکه غرب «از سیاست فعلی خود دست بکشد وبه مذاکره براساس احترام متقابل و جایگاه برابر بپردازد.»

خرازی با اعلام آمادگی برای همکاری با غرب، می‌گوید دولت بعدی جمهوری اسلامی آماده مذاکره غیرمستقیم با آمریکا برای حل و فصل پرونده اتمی است به شرط آنکه این مذاکرات به بازگشت آمریکا به برجام منجر شود.

او با استناد به فتوای خامنه‌ای مبنی بر ممنوعیت به کار بردن سلاح هسته‌ای می‌گوید ما طرفدار سلاح هسته‌ای نیستیم اما اگر با تهدیدی نابودکننده روبرو شویم ممکن است استراتژی خود را تغییر دهیم.

او همچنین به غرب هشدار داد که اگر از «مکانیسم ماشه» برای بازگردان تحریم‌های سازمان ملل در واکنش به نقض برجام از سوی ایران استفاده کند، حکومت ایران واکنش شدیدی برای تغییر استراتژی هسته‌ای خود نشان می‌دهد.

خرازی به فایننشال تایمز گفت ما تا به حال برای افزایش غنی‌سازی اورانیوم به میزان بیش از 60 درصد تصمیمی نگرفته‌ایم اما در حال آزمایش با ابزارها و شیوه‌های مختلف هستیم.

خرازی درباره صدور پهپادهای ایرانی به روسیه که در جنگ علیه اوکراین به کار گرفته می‌شوند نیز گفت ایران در جنگ اوکراین بی‌طرف است و مدعی شد این هواپیماهای بدون سرنشین قبل از آغاز جنگ به روسیه فروخته شده بودند.

او همچنین احتمال فروش موشکهای قاره‌پیما به روسیه را نادرست خواند. با این حال گفت هیچ مانعی برای معاملات تسلیحاتی بین ایران و روسیه وجود ندارد و ما در حال مذاکره برای خرید هواپیماهای جنگنده روسی هستیم. خرازی همچنین گفت به زودی ایران و روسیه یک توافق راهبردی جامع امضا خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size