ایران بر سر دوراهی جذب سرمایه‌گذاری خارجی یا انزوا در صنعت نفت

به گفته پزشکیان، ایران برای نوسازی و افزایش ظرفیت تولید صنعت نفت خود سالیانه به 250 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدگاه‌های کاملا متفاوت دو نامزد ریاست جمهوری درباره صنعت انرژی و پیروزی یکی از آنها در انتخابات سیاست دولت ایران در این باره را در سال‌های آینده تعیین خواهد کرد.

به نوشته وب‌سایت «انرژی نیوز»، مسعود پزشکیان وزیر بهداشت سابق، خواستار جذب سرمایه‌‌گذاری خارجی و باز شدن درهای تجارت است در حالی که سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد سابق در پرونده هسته‌ای حامی خودکفایی و اقتصاد مقاومتی است.

به گفته پزشکیان، ایران برای نوسازی و افزایش ظرفیت تولید صنعت نفت خود سالیانه به 250 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

حمید حسینی کارشناس انرژی معتقد است که رفع تحریم‌ها برای احیای اقتصاد ایران و توسعه صادارات نفت ایران الزامی است. جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه زیرساخت‌های انرژی نیز به بهبود وضعیت اقتصادی منجر خواهد شد.

به نوشته «انرژی نیوز»، جلیلی، در مقابل به خودکفایی برای ساخت پالایشگاه‌های جدید و تقویت روابط با چین و روسیه معتقد است.

انتخاب پزشکیان یا جلیلی می‌تواند تاثیربسیاری بر بازار انرژی جهان بگذارد. در دوران ریاست‌جمهوری رئیسی، ایران به‌رغم تحریم‌های آمریکا توانست تولید نفت را در ماه مه گذشته به 3.17 میلیون بشکه در روز برساند. در حالی که با رویکرد جلیلی ایران از فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی کمتری برخوردار می‌شود اما در مسیری از استقلال اقتصادی قرار می‌گیرد در مقابل با چشم‌اندازی که پزشکیان برای رفع تحریم‌ها و جذب سرمایه‌گذاری خارجی ارائه می‌کند، امکان تثبیت و رونق اقتصاد ایران وجود دارد.

به نوشته «انرژی نیوز»، رئیس‌جمهوری بعدی ایران با چالش‌های اقتصادی بسیاری روبرو است که با تحریم‌ها گره خورده‌اند، اما ایران با داشتن یکی از بزرگترین ذخایر نفت در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای در بازار انرژی جهان دارد از همین رو سرمایه‌گذاران و تحلیلگران با دقت تحولات ایران را زیرنظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید