اولین مناظره جلیلی و پزشکیان پس از تحریم 60درصدی دور اول انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

درحالی که چهار روز به برگزاری دومین مرحله انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده است، شامگاه دوشنبه یازدهم تیر، اولین مناظره تلویزیونی بین سعید جلیلی، نامزد اصولگرا و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس و نامزد اصلاح‌طلب برگزار شد. موضوع این مناظره فرهنگ و سیاست بود.

مسعود پزشکیان تحریم 60 درصدی انتخابات را نگران کننده دانست و گفت «اگر اقوام و زنان را از بازی کنار بگذاریم و حقوق‌شان را نادیده بگیریم این اتفاق می‌افتد.»

در مقابل جلیلی گفت «همین آمار انتخابات نشان می‌دهد که نتایج از قبل تعیین نشده‌اند.»

پزشکیان همچنین تاکید کرد «وقتی به سنی‌ها، کردها و عرب‌ها در استخدام و پست‌های بالا جایی نمی‌دهیم، این روند منجر به کاهش مشارکت می‌شود.»

فلیترینگ

مسعود پزشکیان نسبت به مساله فیلترینگ اینترنت انتقاد کرد و گفت باید مدیریت اینترنت مانند سایر جهان باشد تا مردم مجبور نباشند به جای هزینه اینترنت برای فیلترشکن پول بدهند. او همچنین مدعی شد سایر کشورها در زمان تظاهرات علیه حکومت اینترنت را قطع می‌کند.

این درحالی است که در چند سال اخیر قطع اینترنت در زمان تظاهرات مخالفان فقط در چند کشور جهان از جمله ایران، روسیه و اتیوپی صورت گرفته است. پزشکیان همچنین از راهکارهای جلیلی درباره اف ای تی اف، برجام و رابطه با همسایگان انتقاد کرد.

مشاجره درباره سیاست خارجی

در پایان این مناظره هم بین جلیلی و پزشکیان مشاجره‌ مختصری درگرفت. پزشکیان جلیلی را فاقد تجربه مدیریتی دانست و همچنین به حمله به سفارت سعودی اشاره کرد و گفت برخی از مهاجمان در ستاد شما هستند و برخی هم در همین صدا و سیما کار می‌کنند.

جلیلی هم در پاسخ گفت با حمله به سفارت سعودی مخالف بوده و همان وقت هم درجلسه‌ای این موضوع را اعلام کرده است.

تحریم نفت

موضوع فروش نفت ارزان نیز از مباحثی بود که دو نامزد اصلاح‌طلب و اصول‌گرا درباره آن به بحث با یکدیگر پرداختند.

در حالی که سعید جلیلی بر اجرای برنامه توسعه برای رسیدن به رشد 8 درصدی تاکید می‌کرد، پزشکیان معتقد بود جلیلی هیچ برنامه و راهبردی برای رسیدن به رشد 8 درصدی ندارد و گفت اگر من کناره‌گیری کنم و جلیلی به وعده رشد 8 درصدی عمل نکرد اعدامش کنید.

پزشکیان در پایان مناظره همچنین گفت برخلاف نظر جلیلی زندگی در تحریم یک سبک زندگی نیست بلکه باید با مذاکره به تحریم خاتمه داد.

رکورد پایین میزان مشارکت

کاربران رسانه‌های اجتماعی با توجه به اعلام مشارکت 39.9 درصدی در انتخابات ریاست جمهوری درباره عدم مشارکت اکثریت مردم در این انتخابات به بحث پرداخته‌اند و برخی از آنها، انتخابات هشتم تیر را به رفراندوم دیگری برای «نه» گفتن به جمهوری اسلامی تعبیر کرده‌اند. این درحالی است که برخی از فعالان اصلاح‌طلب در شبکه ایکس از مردم خواسته‌اند پس از تحریم دور اول انتخابات، با توجه به خطر افزایش آرای جلیلی حالا برای دور دوم انتخابات با صندوق رای «آشتی» کنند.

گروهی از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم به تجزیه و تحلیل داده‌هایآماری از انتخابات از جمله آرای اعلام شده پرداخته‌اند و برخی نیز از اینکه هر پنج عدد آرای اعلام شده مضربی از 3 هستند ابراز تعجب کردند، زیرا احتمال اینکه هر پنج عدد به این ترتیب و بطور تصادفی درکنار هم قرار بگیرند کمتر از نیم درصد است.

اما عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید چنین کاری در تجمیعآرا ممکن نیست و اگر قرار است تقلبی صورت گیرد در شمارش صندوق‌های آرا انجام می‌شود. او همچنین گفت که ستاد انتخاباتی پزشکیان نتایج 50- 40 صندوق که ناظران گزارش داده‌اند را با آرای اعلام شده مقایسه کرده‌اند و نتیجه یکسان بوده است و امکان دستکاری نرم‌افزاری در نتایج صندوق‌ها برای سه برابر کردن آنها وجود نداشته است.

حمایت‌ها از پزشکیان

روز دوشنبه همچنین حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین در بیانیه‌ای باردیگر از مسعود پزشکیان حمایت کرد و درباره روی کار آمدن یک دولت تندرو هشدار داد. در بیانیه روحانی آمده است:« با سر کار آمدن یک دولت تندرو که ایران را به ورطه جنگ و تحریم و فقر و فلاکت بیاندازد همه ما ضرر می‌کنیم‌؛ چه رأی داده باشیم چه رأی نداده باشیم.» روحانی تحریمرا به «خودکشی جمعی» تشبیه کرده و نوشته اگر حاکمیت می‌خواستصدای تحریم را بشنود در انتخابات مجلس دوازدهم می‌شنید.

درهمین حال برخی از چهره‌های شاخص اصولگرا نظیر وحید حقانیان، عضو سابق دفتر خامنه‌ای و همچنین گروهی از اعضای ستاد انتخاباتی قالیباف در استان‌ها نیز از پزشکیان حمایت کردند.

سعید جلیلی، روز دوشنبه به نمایشگاه فناوری الکامپ رفت و در جلسه‌ایبا حضور کارشناسان اقتصادی به سخنرانی پرداخت. او در این جلسه که مانع ورود اغلب خبرنگاران به آن شدند، وعده داد که سرعت اینترنت حداقل 50 برابر افزایش می‌یابد. پس از این جلسه او در همان نمایشگاه برای آزمایش سرعت اینترنتی 8 گیگابیتی حاضر شد.

در همین حال در دو روز گذشته خبر چندانی از مسعود پزشکیان منتشر نشده بود که به شایعه بیماری او قوت بخشیده بود اما او شامگاه دوشنبه برای اولین مناظره با جلیلی در صداوسیما حاضر شد، مناظره دوم سه‌شنبه 12 تیر برگزار می‌شود.

روزنامه فرهیختگان در مطلبی به بررسی سبد رای پزشکیان پرداخته و نوشته است بخشی از سهم رای محمدباقر قالیباف، نامزد اصول‌گرا در طبقه متوسط به پزشکیان خواهد رسید اما او با خطر تکرار تجربه سال 84 هم روبرو است که در انتخابات سال 1384 بخشی از رای‌دهندگان « که عموما غیر ایدئولوژیک بودند» دیگر در دور دوم شرکت نکردند. فرهیختگان نوشته است که نه جلیلی و نه پزشکیان مهارت‌های سیاست‌ورزیاحمدی‌نژاد در آن سال را ندارند.

اما محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است اکثر طرفداران قالیباف در دور دوم به جلیلی رای نخواهند داد. ابطحی در پاسخ به «خبرآنلاین» گفته است اکثریت آرای قالیباف به سمت پزشکیان یا رای سفید می‌رود.

یارکشی

درهمین حال یارکشی و حملات متقابل در رسانه‌های وابسته به یکی از دو جناح همچنان ادامه دارد، درحالی که روزنامه ایران وابسته به دولت از پست محمدجواد آذری جهرمی وزیر سابق ارتباطات در دولت روحانی و از حامیان پزشکیان انتقاد کرده است و آن را توهین به کسانی که به جلیلی رای داده‌اند خوانده است. آذری جهرمی روز یکشنبه 10 تیر در پستی نوشته بود: «نخواهیم گذاشت ایران به دست طالبان بیفتد.»

امیرحسین ثابتی، مشاور ارشد جلیلی هم در پاسخ نوشته است: «یک بار هم به جای لولوسازی و ترساندن مردم از رقیب، بگویید خودتان چه در چنتهدارید؟ سطح شعور مردم را در همین سطح می‌دانید که آنان را فقط بترسانید؟»

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران نیز از تلاش ستاد انتخاباتیپزشکیان برای جلب آرای سلبریتی‌ها خبر داده است، به ادعای اینخبرگزاری « سیاری از سلبریتی‌ها تقاضای اولیه برای حمایت از آقایپزشکیان در انتخابات را رد کرده‌اند و به همین دلیل ظاهراً برخی که خود را جزو هواداران و نزدیکان ستاد این نامزد انتخابات می‌دانند تلاش کرده‌اندکه پیشنهادات مالی بالا و بعضاً چندصدمیلیونی را هم به تقاضای خود پیوست کنند.»

این خبر با واکنش‌هایی در رسانه‌های اجتماعی روبرو شد و برخی از کاربران سکوت اکثریت هنرمندان درباره انتخابات ریاست جمهوری را نشانه همراهی آنها با مردم برای تحریم دانستند.

علی جنتی، وزیر سابق ارشاد در دولت اول روحانی در گفتگو با«خبرآنلاین» می‌گوید اگر جلیلی و ترامپ به ریاست جمهوری برسند، شرایط ایران بحرانی‌ می‌شود، جنتی می‌گوید پس از خروج آمریکا از برجام، میلیاردها دلار ضرر کرده‌ایم و اگر جلیلی و ترامپ بر سرکار باشندوضعیت بحرانی می‌شود. جنتی به عدم تطبیق نظرسنجی‌ها با واقعیت هم اشاره کرده و می‌گوید: «پرسشگر از افراد درباره حضور در انتخابات می‌پرسد و آنها نمی‌خواهند بگویند که درانتخابات رأی نمی دهند ، لذا می‌گویند بله ما رأی می‌دهیمو نظر واقعی خود را نمی‌گویند.»

دومین مرحله انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز جمعه 15 تیرماه در داخل و خارج از کشور برگزار می‌شود. میزان مشارکت در مرحله اول اینانتخابات حدود 39.9 درصد اعلام شد که مخالفان حکومت می‌گویند چندبرابر بیش از میزان واقعی مشارکت است.

بسیاری از فعالان حقوق بشر در داخل ایران خواستار تحریم دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند که در دور اول با تحریم 60 درصد از رای‌دهندگان روبرو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید