آمریکا پرونده هسته‌ای و گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را بیشتر زیرنظر می‌گیرد

هیئت اسرائیلی در سفر اخیر خود به ایالات متحده بر لزوم زیرنظر گرفتن بیشتر پرونده هسته‌ای ایران و اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران در منطقه و لزوم مقابله با چنین تهدیدهایی تاکید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هم‌اکنون اوضاع به سمت و سویی پیش می‌رود که افزون بر موضوع گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت تهران و کانون‌های متعدد تنش‌آفرینی آنها در خاورمیانه، آمریکا، اروپا و اسرائیل عزم بر آن دارند تا توجه خود را بیشتر بر پرونده هسته‌ای تهران متمرکز کنند.

یکی از مقامات دولت آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «العربیه»، ضمن «پرتنش» توصیف کردن منطقه گفت، دولت آمریکا به ریاست جو بایدن در سال‌های گذشته به دنبال جلوگیری از تشدید تنش‌ها و تلاش برای حفظ ثبات بود، در عین حال اکنون اما مجبور شده است تا به پرونده هسته‌ای ایران توجه بیشتری بکند.

این مقام آمریکایی به «العربیه» تاکید کرد که اعزام نیروهای دریایی و هوایی به منطقه شرق‌ مدیترانه یک استقرار نیروی برنامه‌ریزی شده‌‌ای است، «اما این نیروها در صورت لزوم به رهبران گزینه‌هایی ارائه خواهند داد.»

وی در ادامه اظهارات خود گفت: «نیروی دریایی آمریکا موسوم به «واسپ» شامل تعدادی ناو جنگی است و در شرق دریای مدیترانه حضور خواهد داشت و قادر به حمل توان دفاعی و نیروی هوایی بزرگ از جمله هواپیماهای جنگنده «F-35» خواهد بود.

بازدارندگی در برابر ایران

هیچ مقامی در دولت آمریکا نمی‌خواهد بگوید که نیروهای دریایی این کشور به یک هدف اختصاص داده شده‌اند و برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که این نیروها برای تخلیه آمریکایی‌‌ها از لبنان در صورت بروز جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله حضور دارند. مقامات آمریکایی اما بارها اظهار داشتند که این نیروهای آمریکایی مستقر در شرق مدیترانیه مأموریت‌هایی بازدارنده اما اشاره‌ای به ماهیت این مأموریت یا مأموریت‌های ممکن نکرده‌اند.

این استقرار نیروی آمریکا در شرق مدیترانه همزمان با آن انجام می‌شود که تهدیدات شبه‌نظامیان در سوریه و عراق و همچنین ایران بالاگرفته است که اگر به حزب‌الله در لبنان حمله نظامی شود، دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهند زد.

در این راستا مقامات آگاه آمریکایی بر این باورند که حضور نیروهای نظامی بیشتر در شرق دریای مدیترانه به بازدارندگی در برابر ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن و جلوگیری از هر گونه تشدید تنش‌های احتمالی کمک خواهد کرد.

پرونده هسته‌ای ایران

در چنین شرایطی آنچه بسیار مورد توجه است، انتشار مستمر اطلاعات و گزارش‌هایی مبنی بر این‌که ایران آبشارهای سانتریفیوژهای جدیدی برای غنی‌سازی اورانیوم را در سایت‌های هسته‌ای خود نصب کرده است و هر روز بیشتر به سمت غنی‌سازی مقادیر زیادی اورانیوم تا سطح 60 درصدی ادامه می‌دهد.

این تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حالی صورت می‌گیرد که نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نتیجه عدم همکاری لازم و کافی ایران با این نهاد سازمان ملل با مشکلات جدی مواجه شده است و بازرسان بین‌المللی از دسترسی لازم برای نظارت بر تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران منع شده‌اند.

در آخرین دیدار لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و گالانت، همتای اسرائیلی‌اش، هیئت اسرائیلی بر لزوم بررسی موضوع تحولات پرونده هسته‌ای ایران، اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران و لزوم مقابله با چنین تهدیدهایی تاکید کردند.

پیش‌بینی می‌شود مقامات اسرائیلی با دولت آمریکا در روزهای آینده در این زمینه دیدار کنند، این در حالی است که یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا دو هفته پیش به «العربیه» گفته بود که ایالات متحده اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند، و گفت: «نقطه‌ سر خط» و ادامه داد «همه گزینه‌ها برای رسیدگی به این موضوع (مساله پرونده هسته‌ای تهران) روی میز است و ما در حال هماهنگی نزدیک با شرکا و متحدان خود در این زمینه هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size