آغاز رای‌گیری در ایران؛ خامنه‌ای: افزایش رای‌دهندگان برای جمهوری اسلامی نیاز قطعی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در حاشیه رای‌دادن خود در تهران برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «آبروی جمهوری اسلامی در دنیا متوقف به حضور مردم است و حضور پرشور مردم و افزایش رای‌دهنگان برای جمهوری اسلامی نیاز قطعی است.»

خامنه‌ای مشارکت مردم را نشانه «صحت» جمهوری اسلامی دانست. او در آخرین سخنرانی خود درباره انتخابات، از مردم خواسته بود با مشارکت بالا، موجبات «سرافرازی» جمهوری اسلامی را فراهم کنند.

Advertisement

رای‌گیری برای چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری صبح جمعه 8 تیر در ایران آغاز شد.

سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، مصطفی‌ پورمحمدی و مسعود پزشکیان در این دوره از رقابت‌ها حضور دارند. در دو روز گذشته، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و علیرضا زاکانی، شهردار تهران از ادامه رقابت‌ انصراف دادند.

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران در پی کشته‌‌شدن ابراهیم رئیسی و هیئت همراه در جریان سقوط بالگرد، زودهنگام برگزار می‌شود.

چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب به همراه محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین صبح امروز آرای خود را به صندوق رای حسینیه جماران در شمال شهر تهران انداختند. این درحالی‌ است که سعید جلیلی و اعضای اصلی جبهه پایداری برای رای دادن به مسجد مجتبی در جنوب شرقی تهران رفتند. قالیباف و برخی از مقامات حکومتی نیز برای رای دادن به مسجد لرزاده در میدان خراسان در شرق تهران رفتند. اما مسعود پزشکیان و اعضای ستاد او برای رای دادن مکانی متفاوت از سه گروه دیگر را انتخاب کردند و به صندوق رای سیار در بیمارستان فیروزآبادی در شهرری در جنوب تهران خواهند رفت.

وزارت کشور تعداد واجدین شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را بیش از 61 میلیون نفر اعلام کرده است.

رای‌گیری درخارج از کشور نیز آغاز شده است اما در برخی شهرها، تعداد مخالفانی که در برابر مراکز رای‌گیری تجمع کرده‌اند از شمار شرکت‌کنندگان در انتخابات بیشتر است.

بنا بر اعلام وزارت کشور، انتخابات تا ساعت 6 بعدازظهر به وقت تهران ادامه خواهد داشت ولی انتظار می‌رود، این زمان تا ساعت 8 شب تمدید شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید