امید جلیلی، کمدین ایرانی بریتانیایی: اصلاحات در ایران ناممکن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

امید جلیلی، کمدین مشهور بریتانیایی ایرانی‌تبار می‌گوید، اصلاحات در ایران ناممکن شده است.

او در مصاحبه با ریزخان از بخش انگلیسی العربیه گفت: «به نظرم تغییر حکومت اجتناب‌ناپذیر است چون وقتی جوانان می‌بینند که سایر مردم در کشورهای دیگر آزادانه زندگی می‌کنند و آنها از چنین آزادی محروم هستند، به وضعیت موجود اعتراض می‌کنند. آنها کل ماهیت حکومت را زیر سوال می‌برند.»

جلیلی می‌گوید سوال اصلی این است که آیا رژیم سرنگون می‌شود یا خود را اصلاح می‌کند، اما آن‌چه ما می‌بینیم حتی وقتی سرکوب شدیدتری اعمال می‌کنند نیز تغییری در عملکرد حکومت نمی‌بینیم.

امید جلیلی می‌گوید مدت کوتاهی پس از انقلاب، ایرانی‌ها دریافتند که به مطالبات خود دست نیافته‌اند و از آن زمان خواستار تغییرات بنیادین بوده‌اند. آنها انتظار نداشتند که حکومتی «چنین اسلام‌گرا و چنین تندرو و بنیادگرا» حاکم شود بنابراین در تمام این سالها شاهد درگیری بوده‌ایم.

در سالهای اخیر، ایران شاهد خیزش‌های متعددی از اعتراضات ضد رژیم بوده است، آخرین آنها، پس از کشته شدن ژینا (مهسا) امینی، دختر 22 ساله کرد در تهران بود که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد پلیس کشته شد و مرگ او موجی از اعتراضات چندماهه را به دنبال آورد. جمهوری اسلامی مدت کوتاهی پس از به قدرت رسیدن حجاب اسلامی را برای زنان ایران اجباری کرده است اما از زمان اعتراضات سال 1401، بسیاری از زنان ایرانی از مقررات حجاب اجباری سرپیچی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید