آخرین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات: وعده‌های اقتصادی و رفع سانسور اینترنت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پنجمین و آخرین مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بعد از ظهر سه‌شنبه ۵ تیرماه در ساختمان شیشه‌ای صداوسیما برگزار شد و به مدت ۳ ساعت و نیم ادامه یافت. موضوع این مناظره «کارآمدسازی دولت» بود و در آن مسعود پزشکیان نامزد اصلاح‌طلب و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد اصول‌گرا به انتقادات تند از یکدیگر پرداختند.

در بخش اول این مناظره، نامزدها به شرح برنامه‌های خود پرداختند. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید، اقدامات فوری پس از ریاست جمهوری از جمله افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم، وام یک میلیارد تومانی برای ازدواج، مسکن و اشتغال، حل مشکل سربازی، ساخت مسکن و همچنین واردات خودرو را اعلام کرد. قاضی‌زاده هاشمی در همان ابتدا به آبان ۹۸ اشاره کرد و گفت: «اجازه نخواهیم داد ماجرای آبان ۹۸ دوباره اتفاق بیفتد. اعضای ستاد آقای پزشکیان همان افراد دولت آقای روحانی هستند که با خون بنزین را به ۳هزار تومان رساندند.»

در ۲۴ آبان ۹۸، پس از اعلام ناگهانی افزایش قیمت بنزین، اعتراضات سراسری آغاز شد که به کشته و زخمی شدن هزاران نفر منجر شد.

در مقابل مسعود پزشکیان، نماینده مجلس و تنها نامزد اصلاح‌طلب با اشاره به سخنان قاضی‌زاده هاشمی پاسخ داد جانبازان از وضعیت خود راضی‌ نیستند. او همچنین به «شهید» تلقی نشدن معترضان جمعه خونین زاهدان در سال ۱۴۰۱ نیز اشاره کرد.

در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱، روز هشتم مهرماه دهها نفر از معترضان بلوچ در زاهدان با تیراندازی ماموران کشته و زخمی شدند.

پزشکیان همچنین در پاسخ به قطع اینترنت در جریان اعتراضات آبان ۹۸ گفت که تصمیم قطع اینترنت توسط شورای عالی امنیت ملی گرفته شده کهسعید جلیلی و محمدباقر قالیباف دو نامزد أصول‌گرای دیگر در آن حضور داشتند.

مسعود پزشکیان در بخش بعدی مناظره وعده داد که وضعیت معیشت کارکنان و کارگران را بهبود بخشد. او گفت عامل اصلی تورم در کشور دولت است، او اصلاح رابطه با دنیا را برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی الزامیدانست.

مصطفی پورمحمدی، مقام امنیتی سابق و نامزد أصول‌گرا نیز وعده داد که به حل مشکل بورس بپردازد، او گفت که بورس أوراق بهادار در دولت فعلی قفل شده است، او همچنین حل مشکلات معیشتی مردم را از اولویت‌های کار خود اعلام کرد.

در همین حال سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزدأصول‌گرا نیز وعده داد که ۲۵ حکم را درباره مسائل اقتصادی در ماه اول به اجرا بگذارد ولی درباره جزییات این احکام، توضیحی نداد. سعید جلیلیهمچنین گفت روستاهای ما قابلیت رقابت با صنعت پوشاک چین را دارند.

او با نمایش نمودارهایی همچنین بخشنامه‌های متناقض درباره مسائل اقتصادی را عامل نابسامانی اقتصاد کشور و مانع صادرات کشاورزیخواند.

علیرضا زاکانی، شهردار تهران و نامزد أصول‌گرا نیز باردیگر با وعده «یارانهطلایی» و کاهش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان، مدعی شد که مشکلات ۳۰ ساله شهرداری تهران را با مدیریت خود حل کرده است. او که مانند داورانفوتبال کارت زرد و قرمز با خود آورده بود گفت در دوران ریاست جمهوری خود به مفسدان اقتصادی کارت قرمز نشان می‌دهد.

محمدباقر قالیباف، شهردار و نامزد اصول‌گرا نیز وعده داد که فیلترینگ اینترنت، ناکارآمدی در ساختار دولتی، تورم و همچنین مشکلات مربوط به مهاجران را حل کند.

آخرین مناظره نامزدهای انتخابات درحالی برگزار می‌شد که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به کسانی که خواهان تنش‌زدایی با آمریکا هستند هشدار داد. این سخنان از سوی اصول‌گرایان به عنوان انتقاد از مواضع اصلاح‌طلبان در تبلیغات انتخاباتی تلقی شده است.

اما پس از پایان این مناظره، مسعود پزشکیان در گفتگو با ایسنا باردیگر تاکید کرد برای رشد و توسعه نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی و برطرف کردنتحریم‌ها داریم. او همچنین گفت با دور زدن تحریم‌ها موجب افزایش هزینه‌ها، گرانی و حیف ومیل أموال می‌شویم.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری جمعه هشتم تیرماه در داخل و خارج از کشور برگزار می‌شود. بیش از ۶۱ میلیون نفر واجد شرایط رایدادن هستند اما برخی نظرسنجی‌های موسسه‌های وابسته به نهادهایحکومتی نشان می‌دهد میزان مشارکت در این انتخابات کمتر از میزان انتظار حکومت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size