هشدار سه کشور اروپایی به ایران درباره فعال‌سازی «مکانیسم ماشه»

این سه کشور عدم پایبندی ایران به الزام اعلام تاسیسات جدید هسته‌ای خود به آژانس را نگران‌کننده خوانده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور عضو برجام در بیانیه مشترکی از دولت ایران خواستند به نقض «برجام» پایان دهد و به تعهدات خود بازگردد.

به گزارش «رویترز»، این سه کشور اروپایی، عصر دوشنبه 4 تیر، پس از جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره پرونده هسته‌ای ایران، از دولت ایران خواستند تا از افزایش تنش در این زمینه خودداری کند.

در این بیانیه با اشاره به قطعنامه 2231، یادآوری شده که تاریخ اجرای آن در اکتبر 2025 به پایان خواهد رسید و برای حل دیپلماتیک بحران هسته‌ای تنها 16 ماه فرصت باقی مانده است.

سه کشور اروپایی می‌گویند گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد نقض برجام و تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران بسیار نگران‌کننده است. برخی از این فعالیت‌ها غیرقابل برگشت هستند و ماهیت برجام را از بین برده‌اند.

سه عضو اروپایی برجام همچنین با اشاره به سخنان مقامات حکومت درباره تغییر «دکترین» (یا راهکار) درباره قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای، تاکید کرده‌‌اند که چنین مواضعی عملا مغایر پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه خود به گزارش رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استناد کرده‌اند که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را 30 برابر حد مجاز اعلام کرده بود و می‌گویند افزایش غنی‌سازی توجیه غیرنظامی ندارد.

در بیانیه سه کشور اروپایی به نصب و راه‌اندازی سانترفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی در چند پایگاه از جمله تاسیسات زیرزمینی فردو در هفته‌های اخیر نیز پرداخته شده و تاکید شده که ایران بر اساس تعهدات برجامی خود موظف بوده که از چنین اقداماتی خودداری کند. سه کشور اروپایی باردیگر از دولت ایران خواسته‌اند به تشدید تنش‌ها خاتمه داده و به تعهدات خود در برجام بازگردد.

سه کشور اروپایی در بیانیه خود از عدم همکاری دولت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سالیان متمادی یاد کرده و گفته‌اند چنین اقداماتی سبب تضعیف پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای می‌شود، آنها از ایران خواسته‌اند تا بر اساس درخواست‌های مدیرکل و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافقات و تعهدات خود عمل کند.

این سه کشور همچنین عدم پایبندی ایران به الزام اعلام تاسیسات جدید هسته‌ای خود به آژانس را نگران‌کننده خوانده‌اند.

در جلسه شورای امنیت درباره پرونده هسته‌ای ایران، رابرت وود معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت براساس گزارش‌های 27 مه و 13 ژوئن آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی، دولت ایران مصمم است تا برنامه هسته‌ای خود را به روشی که به هیچ‌عنوان کاربرد صلح‌آمیزی ندارد، گسترش دهد.

او همچنین تاکید کرد که آمریکا همه اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی را انجام خواهد داد.

باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در سازمان ملل نیز در جلسه شورای امنیت به دولت ایران هشدار داد در صورت عدم بازگشت به برجام، در صورت لزوم مکانیسم ماشه را قبل از اکتبر 2025 فعال می‌کنیم.

بر اساس مکانیسم ماشه، در صورت تخلف ایران از تعهدات خود در برجام تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بار دیگر برقرار خواهد شد.

درهمین حال سعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل، سه کشور اروپایی را به «دروغ‌پراکنی» متهم کرد و گفت با آنکه برجام کامل نیست ولی همچنان بهترین گزینه است و دولت ایران خود را متعهد به اجرای آن می‌داند.

به گزارش «ایسنا»، ایروانی، همچنین صدور قطعنامه شورای حکام را ناشی از انگیزه سیاسی سه کشور اروپایی دانست و در ضمن تاکید کرد که برنامه فضایی و موشکی ایران از حوزه صلاحیت قطعنامه 2231 خارج است.

پس از قطعنامه شورای حکام علیه نقض برجام توسط ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران در حال نصب 8 آبشار حاوی سانترفیوژهای پیشرفته آی ار 6 در واحد 1 تاسیسات فردو است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود موارد نقض برجام توسط ایران را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید