انتخابات ایران؛ نظرسنجی‌ها از عدم مشارکت نیمی از رای‌دهندگان خبر می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

در حالی که تنها چهار روز به انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده است، آخرین نظرسنجی «ایسپا» نشان می‌دهد که تنها نیمی از پاسخگویان گفته‌اند «قطعا» یا «به احتمال زیاد» در انتخابات رای می‌دهند. این در حالی است که حدود پنجاه درصد دیگر عدم شرکت، عدم تصمیم‌گیری و یا احتمال کم برای شرکت خود در انتخابات را اعلام کرده‌اند.

داده‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران که دوشنبه چهارم تیر منتشر شد، همچنین نشان می‌دهد از میزان کسانی که در نظرسنجی اول نسبت به نظرسنجی چهارم گفته بودند قطعا در انتخابات شرکت می‌کنند، کاسته شده است.

Advertisement

در همین نظرسنجی که در روزهای دوم و سوم تیر صورت گرفته است، مسعود پزشکیان نامزد اصلاح طلب با 24.4 درصد پیشتاز است و پس از او سعید جلیلی نامزد اصول‌گرا با 24 درصد قرار دارد. محمدباقر قالیباف دیگر نامزد اصول‌گرا و رئیس مجلس با 14.7 درصد در رتبه سوم قرار دارد. در این نظرسنجی تعداد کسانی که گفته‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند ولی هنوز نامزد مورد نظر خود را انتخاب نکرده‌اند بیش از نامزدهای انتخابات، یعنی 30.6 درصد است.

نظرسنجی «ایسپا»

بر اساس این نظرسنجی آرای پزشکیان بیش از دو رقیب اصلی او یعنی قالیباف و جلیلی افزایش داشته و رو به افزایش بوده است.

در همین حال روزنامه «وطن امروز»، یکشنبه سوم تیر به نقل از «یک منبع معتبر» آرای پزشکیان را 29 درصد، قالیباف 25.2 و جلیلی را 24.1 اعلام کرد. به نوشته این روزنامه درصورت کناره‌گیری قالیباف 38.2 درصد آرای او به نفع جلیلی و 20.1 درصد به نفع پزشکیان ثبت خواهد شد.

درحالی که جبهه پایداری رسما از سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد اصول‌گرای ریاست جمهوری حمایت کرده است، در روزهای اخیر فعالیت ستادهای تبلیغاتی او افزایش یافته است.

به گزارش «ایسنا»، جبهه پایداری در اطلاعیه خود برطرف کردن مشکلات معیشتی و پرکردن حفره‌های اقتصادی و فرهنگی، منافع ملت در منطقه و جهان را از خواسته‌های اصلی دانسته و اعلام کرده پس از بررسی‌های مختلف از نامزدی سعید جلیلی حمایت می‌کند.

جبهه پایداری که تندروترین جناح اصول‌گرا در حکومت ایران به حساب می‌آیند از پیروان محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندرو به حساب می‌آیند و تعدادی از کرسی‌های مجلس را نیز در اختیار خود دارد. جبهه پایداری در انتخابات سال 92 نیز از جلیلی حمایت کرده بود، جبهه پایداری در دو انتخابات قبلی از ابراهیم رئیسی حمایت کرد و به این ترتیب جای پای خود را در دولت او پس از به قدرت رسیدن‌اش در سال 1400 محکم کرد.

مسعود پزشکیان که ستاد انتخاباتی او در چند روز اخیر چند گردهمایی در استان‌های مختلف برگزار کرده، در سخنرانی خود در شهریار گفت: «مملکت مال همه است و حق ندارند زور بگویند و از چیزی که خوششان نیایند برچسب ضدانقلاب و ولایت بزنند.»

اصلاح طلبان که می‌گویند قصد گرم کردن انتخابات را دارند، در روزهای اخیر همه چهره‌های شاخص خود را به میدان آورده‌اند تا از تنها نامزد خود در این انتخابات حمایت کنند.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، مهدی کروبی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 88 که سالهاست در حصر خانگی است و برخی دیگر از چهره‌های مشهور اصلاح‌طلب در داخل و خارج از کشور از پزشکیان حمایت کرده‌اند، این در حالی است که اعضای خانواده میرحسین موسوی، نخست‌وزیر سابق و نامزد انتخابات سال 88 که به همراه زهرا رهنورد همسرش در حصر خانگی است به ستاد انتخابات پزشکیان درباره استفاده از نام و تصاویر موسوی و رهنورد هشدار دادند.

وبسایت «کلمه»، نزدیک به میرحسین موسوی، اخبار و شایعات مربوط به حمایت زهرا رهنورد از پزشکیان را تکذیب کرد و تاکید کرده است اعلام مواضع موسوی و رهنورد در باره انتخابات فقط در این سایت معتبر تلقی می‌شود.

با وجود آنکه برخی از نظرسنجی‌ها نشانگر آن هستند که میزان مشارکت ممکن است از انتخابات ریاست جمهوری قبل هم کمتر باشد، علی عبدالعلی‌زاده رئیس ستاد مرکزی پزشکیان می‌گوید اگر مشارکت بالاتر از 60 درصد باشد، پزشکیان پیروز انتخابات است. به گزارش «خبرآنلاین»، او در نشست خبری دوشنبه 4 تیر گفته است اگر مردم در انتخابات شرکت کنند ما با چند درصد اختلاف اول خواهیم شد.

در همین حال با توجه به استفاده ترانه «برای» ساخته شروین حاجی‌پور در ستادهای انتخاباتی پزشکیان، وکیل او در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار صدور حکم برائت برای او شد.

به نوشته وب‌سایت وکلاپرس، مجید کاوه خواستار نقض حکم محکومیت 3 سال و هشت ماه حبس تغزیری و دو سال ممنوعیت از خروج از کشور به دلیل «اغوا و تحریک مردم و فعالیت تبلیغی علیه نظام» شد. او در این نامه نوشته چگونه این ترانه مهر 1401 عامل تحریک مردم برای جنگ تلقی شده اما 21 ماه بعد برای ترغیب حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای استفاده می‌شود؟

ترانه «برای» شروین حاجی پور به یکی از مشهورترین ترانه‌های اعتراضی پس از اعتراضات سال 1401 بدل شود و بهمن همان سال جایزه گرمی «بهترین آهنگ برای تغییرات اجتماعی» را دریافت کرد. نام برنده این جایزه را جیل بایدن، همسر رئیس‌جمهوری آمریکا را در شرایطی اعلام کرد که شروین حاجی‌پور با قید وثیقه از زندان آزاد شده بود.

موضوع قتل مهسا (ژینا) امینی که به سرآغازی برای اعتراضات 1401 بدل شد و همچنین برخورد با زنان معترض به حجاب اجباری نیز از موضوعاتی است که در سخنان دو نامزد انتخابات به آنها اشاره شده است. پس از سخنان پزشکیان درباره اینکه نباید با باتوم به سر آن دختری که حجاب‌اش مورد قبول نیست زد، این بار مصطفی پورمحمدی، مسئول سابق امنیتی و نامزد أصول‌گرای انتخابات بطور مشخص گفته است اگر در این ماجرا اشتباه کردیم باید صادقانه اعتراف کنیم.

به گزارش «انتخاب»، دوشنبه 4 تیر، پورمحمدی گفت اگر من رئیس‌جمهور بودم دستور می‌دادم تمام عناصر درگیر احضار و محل واقعه برای بررسی‌ بازپرس بسته شود. خبرنگاران هم می‌توانستند آزادانه گزارش بدهند.

در هفته‌‌های اخیر همچنین موضوع عملکرد دولت رئیسی برای مقابله با کرونا به یکی از مباحث اصلی انتخابات بدل شده است. بخشی از این انتقادات تلویحا به محمد مخبر کفیل فعلی ریاست جمهوری و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اشاره می‌کند که با وعده ساخت واکسن داخلی مانع از ورود به موقع واکسن خارجی شده بود.

مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با ورود واکسن خارجی در آن زمان سبب مرگ بسیاری از بیماران بدحال مبتلا به کرونا شد. این درحالی بود که پس از آغاز به کار دولت رئیسی ورود واکسن‌های چینی به ایران آغاز شد. اما رئیس شورای اطلاع رسانی دولت رئیسی می‌گوید تعلل دولت روحانی برای وارد کردن واکسن خارجی سبب مرگ مردم شده است.

به گزارش ایسنا، سپهر خلجی در حساب کاربری خود در شبکه «ایکس» نوشت با توافق رئیسی با رئیس‌جمهور سیل واکسن‌های چینی به کشور آغاز شد.

در همین حال کمیسیون بررسی تبلیغات ستاد انتخابات کشور به عباس آخوندی، وزیر مسکن در دولت روحانی بین سی تا چهل و پنج ثانیه فرصت داده تا به پاسخگویی برابر اتهامات مطرح شده از سوی علیرضا زاکانی نامزد انتخابات پاسخ دهد. زاکانی در جریان مناظره تلویزیونی وضعیت وخیم مسکن را ناشی از سیاست‌های آخوندی دانسته بود.

همچنین به گزارش خبرگزاری صداوسیما، به جواد ساداتی‌نژاد وزیر سابق کشاورزی نیز که یکی از متهمان پرونده چای دبش است، فرصت پاسخگویی در تلویزیون داده شده است.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از ساعت 8 صبح جمعه هشتم تیر در 58 هزار و 640 شعبه در داخل و 344 شعبه در خارج از کشور آغاز خواهد شد. به گزارش «ایسنا»، محسن اسلامی با اعلام این خبر گفت در کانادا انتخابات به دلیل عدم مجوز دولت کانادا، برگزار نخواهد شد ولی در آمریکا انتخابات مانند دوره‌های قبل برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید