ایران در واکنش به تروریستی خوانده شدن سپاه توسط اتاوا حافظ منافع کانادا را فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایران، پس از اعلام دولت کانادا مبنی بر تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران توسط این کشور، حافظ منافع کانادا در تهران را احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سفیر ایتالیا، پنج‌شنبه 31 خرداد به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید دولت ایران به او اعلام شده، مدیرکل آمریکای وزارت خارجه در این دیدار همچنین درباره عواقب این تصمیم و حق ایران برای اقدامات مقابل سخن گفته است.

رابطه کانادا با حکومت ایران پس از آغاز مجدد روابط دیپلماتیک از سال 1369، پس از قتل زهرا (زیبا) کاظمی در سال 1382، شهروند کانادایی که در ایران دستگیر و در زندان مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفته و به قتل رسید، دچار تنش شد. کانادا در سال 1391 روابط دیپلماتیک خود را با حکومت ایران قطع کرد. پس از قطع روابط دو کشور، سفارت ایتالیا در تهران به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران تعیین شد.

دولت کانادا، سرانجام پس از چند سال کارزار فعالان حقوق بشر، چهارشنبه 30 خرداد تصمیم گرفت سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. به این ترتیب کلیه فعالیت‌های مرتبط با سپاه پاسداران در کانادا مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

در همین حال، ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا از شهروندان این کشور خواسته تا از سفر به ایران خودداری کنند. او از کانادایی‌های ایرانی تبار که در ایران هستند خواست به دلیل خطر بازداشت خودسرانه به خانه خود یعنی کانادا بازگردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید