آیا انتخابات ایران به دور دوم کشیده می‌شود؟

چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران جمعه 8 تیر برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که جمعه هفته آینده، هشتم تیر، چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار خواهد شد، گزارش‌های میدانی خبرگزاری‌ها از ایران و همچنین بررسی میزان جست‌وجو در اینترنت نشان می‌دهد، اغلب مردم علاقه چندانی به پیگیری اخبار انتخابات نشان نمی‌دهند.

میزان جستجوی بیشترین کلمات مورد استفاده در جستجوی گوگل در یک ماه گذشته (العربیه فارسی)
میزان جستجوی بیشترین کلمات مورد استفاده در جستجوی گوگل در یک ماه گذشته (العربیه فارسی)

سومین مناظره بین نامزدهای انتخابات، روز جمعه اول تیر برگزار ‌می شود. با این حال به نظر می‌رسد با توجه به افزایش فشار بر روی علیرضا زاکانی و امیرحسین قاضی‌زاده توسط نزدیکان قالیباف، احتمال کناره‌گیری این دو نفر به نفع او بیشتر شده باشد. در همین حال برخی از فعالان رسانه‌ای می‌گویند ممکن است به دلیل حضور کم مردم در پای صندوق‌های رای در روز هشتم تیرماه، انتخابات بین محمدباقر قالیباف و مسعود پزشکیان به دور دوم کشیده شود.

Advertisement

یک نظرسنجی اخیر نیز نشان می‌دهد هر دو نامزد اصلی اصلاح‌طلبان (پزشکیان) و اصول‌گرایان (قالیباف) حدود 28 درصد آرا را دارند، در این نظرسنجی 47 درصد پاسخگویان گفته‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند. وب‌سایت «تابناک» با انتشار نتایج این نظرسنجی، مرجع آن را «یک نهاد معتبر» ذکر کرده است اما برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی می‌گویند این نظرسنجی توسط صداوسیما انجام شده است.

رئیس مرکز تحقیقات صدا و سیما، نیز گفته است که احتمالا انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود. به گزارش «ایسنا»، حسین شاکری‌نژاد همچنین مدعی شد که براساس نظرسنجی‌های صداوسیما 31 درصد مخاطبان مناظره اول نامزدها را تماشا کرده‌اند.

در همین حال وحید پوریامین، دبیر شورای‌عالی جوانان در پستی در شبکه ایکس از اینکه مناظره‌ها ممکن است سبب کاهش مشارکت شود ابراز نگرانی کرد. او نوشت سطح گفتگوها در حد بحث‌های کارشناسی است که به سرخوردگی مخاطبان منجر می‌شود.

افشاگری مصطفی پورمحمدی درباره اینکه چرا سعید جلیلی با وجود نظرمثبت درباره اجرایی شدن «اف ای تی اف»، نمی‌خواست اقدامی در این باره در دوران روحانی به دلیل رقابت با او صورت گیرد، با واکنش‌های بسیاری روبرو شده است از جمله یدالله سلامی، دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس در پستی در تلگرام خواستار بازخواست سعید جلیلی شد و نوشت: «این‌ها با چه توانی به ویرانی کشور همت گماشته‌اند؟»

در حالی که کارزار انتخاباتی قالیباف در شهرهای مختلف با برگزاری اجتماعات مختلف ادامه دارد، به نظر می‌رسد این کارزار با دستگیری و زندانی شدن وحید اشتری فعال رسانه‌ای که اطلاعات مربوط به سیسمونی دختر او را افشا کرده بود، تحت‌الشعاع قرار گرفته است.

در همین حال قالیباف در مناظره دوم وعده داده بود که با افزایش حقوق و همچنین دراختیار قرار دادن کالاهای اساسی با تورم مبارزه کند. پزشکیان نیز در همین مناظره وعده نفری 10 میلیون تومان یارانه برای حل اختلاف طبقاتی بین دهک‌های درآمدی را داد.

چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران جمعه 8 تیر برگزار می‌شود. مخالفان حکومت می‌گویند این انتخابات نمایشی است و مردم امکان آزادانه نامزدهای مورد نظر خود را نداشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید