کانادا سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

ایالات متحده در آوریل 2019 اقدام مشابهی انجام داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دومینیک لبلانک، وزیر امنیت عمومی کانادا، چهارشنبه 30 خرداد اعلام کرد که اتاوا سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد و در این راستا ممکن است از مقامات ارشد سابق ایرانی مقیم در این کشور بازجویی کند.

لبلانک، به خبرنگاران گفت: «کانادا از همه ابزارهای ممکن برای مبارزه با فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران استفاده خواهد کرد».

وی افزود که «تروریستی قلمداد کردن سپاه پاسداران ایران» با استناد به «شواهدی قوی و بسیار قانع‌کننده» اعلام می‌شود.

ایالات متحده آمریکا در آوریل 2019 اقدام مشابهی انجام داده بود.

نمایندگان اپوزیسیون در پارلمان کانادا مدت‌هاست که قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی را خواستار شده‌اند، اما دولت لیبرال کانادا به نخست‌وزیری جاستین ترودو تاکنون به‌زعم در پی داشتن عواقب ناخواسته، از اتخاذ چنین اقدامی خودداری کرده است.

وزیر امنیت عمومی کانادا، در پاسخ به سوالی مبنی بر تاخیر در تصمیم‌گیری گفت که این اقدام بر اساس قانون و پس از مشورت با دستگاه‌های امنیتی و نه در نتیجه فشار سیاسی اتخاذ شده است.

کانادا که از سال 2012 روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرده است قبلاً نیروی قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران ایران را نیز به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است.

کشورهای غربی سپاه پاسداران ایران را به انجام عملیات تروریستی در عرصه بین‌المللی متهم می‌کنند. ایران این اتهامات را رد می‌کند.

دومینیک لبلانک، در ادامه اظهارات خود افزود:«ممکن است مقامات ارشد فعلی و سابق دولت ایران در کانادا مورد بازجویی قرار گرفته و از کشور اخراج شوند.»

قرار گرفتن یک گروه در لیست سازمان‌های تروریستی به پلیس امکان می‌دهد تا هر کسی را که از آن حمایت مالی یا به شکل ملموس حمایت می‌کند، متهم و تحت پیگرد قرار دهد.

بانک‌ها و موسسات مالی نیز ممکن است اقداماتی را برای مسدود کردن دارایی‌ها افراد مرتبط با چنین گروه‌‌هایی انجام دهند.
کانادا در اکتبر 2022 اعلام کرد که از ورود فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران به این کشور جلوگیری می‌کند و متعهد شد که تحریم‌های هدفمند بیشتری را علیه ایران اعمال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size